přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Ósaku uvidí diváci ve 180 zemích

Pondělní jednání Rady IAAF bylo poslední před zítřejším volebním kongresem. Mimo jiné byly doladěny poslední detaily před nadcházejícím MS a schváleny termíny dalších světových akcí.

Prezident IAAF Lamine Diack nejprve poděkoval třem členům, kteří se zítra již nebudou ucházet o členství v radě: viceprezidentům Švédovi Arne Ljungqvistovi a Číňanovi Ta-pcheng Louovi; Japonci Taizo Watanabemu.

Rada IAAF pochválila přípravu MS. Rozjela se poslední kampaň k přilákání diváků i během týdne, snahou bude také minimalizovat následky horkého počasí.

Mezi množstvím akceptovaných změn národní příslušnosti byl vzhledem k výjimečným okolnostem schválen transfer diskaře Franze Krugera do Finska. Bronzový medailista z OH v Sydney v barvách JAR má ve své nové zemi ženu, trojskokanku Heli Koivulaovou, a dítě.

Po dlouhém vyšetřování byla definitivně potvrzena manipulace s věkem závodníka z Bahrajnu, Tareqa Mubaraka Salema Tahera. Všechny jeho výsledky na mládežnických šampionátech byly anulovány: titul na MS17 v Marakéši (2005), 19. místo na MS v krosu ve Fukuoce (2006) i stříbro na MS19 v Pekingu (2006). Prezident Diack požaduje plnou spolupráci bahrajnské federace při zjišťování odpovědnosti konkrétních osob.

Rada IAAF schválila pravidla propagace sponzorů národních svazů. Také oznámila, že se mistrovství bude přenášet do 180 zemí světa.

Na základě incidentu na Zlaté lize v Římě (13. července), kde došlo ke zranění dálkaře Salima Sdiriho oštěpem, požádal generální tajemník IAAF Pierre Weiss předsedu technické komise José Calceda, aby vzal na vědomí technické aspekty a navrhl do budoucnosti preventivní opatření.

Rada IAAF se také vyjádřala ke schvalovaným dopingovým pravidlům. Vyzvala Kongres, aby zvážil čtyřleté tresty při prvním vážném provinění. Rada také oznámila, že hodlá požádat Kongres, aby jí dal mandát jednak ke schválení revidovaného Kodexu WADA jako základu boje proti dopingu, ale také k jeho zapracování a sladění s pravidly IAAF.

Schválen byl časový pořad některých akcí konaných v příštím roce - MS v krosu ve skotském Edinburghu a chodeckého Světového poháru v ruských Čeboksarech.
Rada potvrdila data konání světových mistrovství v následujících letech:
2010 - MS19 - Moncton, Kanada - 20. - 25. července
2011 - MS - Daegu, Korea - 27. srpen - 4. září
2013 - MS - Moskva, Rusko - 10. - 18. srpen

Oznámeny byly předběžné kalendáře na halovou i venkovní sezonu 2008. HMS se koná 7. až 9. března ve španělské Valencii.

Komise silničních běhů pracuje od konce loňského roku na sblížení členských federací a "komunity" těchto závodů. IAAF chce vytvořit seriál silničních závodů, uvažuje se o dvou úrovních, zlaté a stříbrné.

Školní a mládežnická komise podala zprávu o plnění svých úkolů. Rada IAAF označila tuto oblast jako prioritu a vydala doporučení k další činnosti.

Michal Procházka

Vytisknout