přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. ledna 2004, 11:46

Oravec chce na olympiádu i národní rekord

Českému běžci Romanu Oravcovi ale zatím v plnohodnotné přípravě brání zdravotní problémy.


Foto: F. Macák
První starty v olympijské sezoně absolvuje Oravec pravděpodobně v první polovině února. „Momentálně nemám naplánován ani jeden závod, tyhle starosti nechávám na svém manažerovi,“ uvedl. V současné době vítěze Světové univerziády trápí bolesti Achillovy šlachy na levé noze. „Dá se říct, že teď už mám nějaké zdravotní problémy pořád,“ řekl napůl žertem pětadvacetiletý běžec. „Už to není jako na začátku kariéry, když Roman nebyl vůbec opotřebovaný. S drobnými bolístky už musíme počítat neustále,“ připojil Oravcův trenér Miroslav Semerád.
V loňském roce se Oravec marně pokoušel o splnění limitu pro účast na mistrovství světa, nakonec završil sezonu zlatou medailí na Světové univerziádě. Tento úspěch mu v anketě o nejlepšího akademického sportovce za rok 2003 vynesl druhou příčku. Velké vítězství na mezinárodní scéně by pro brněnského rodáka mohlo znamenat i psychický stimul do dalších závodů. „Atleticky Roman už dozrál, má sebevědomí a fyzicky se cítí perfektně. Pokud se zraněná achilovka dá brzy dohromady, může mít před sebou životní sezonu,“ prohlásil Miroslav Semerád. Jasným cílem Romana Oravce jsou olympijské hry v Aténách, závody v hale bere hlavně jako přípravu. „Doufám, že se mi bude dařit už v hale, ale nic od ní neočekávám. Když to vyjde, tak to vyjde, pokud ne, nebudu z toho dělat závěry, a dál se soustředit na olympiádu,“ vyjádřil své plány závodník USK Praha. K účasti na OH v Aténách je třeba dosáhnout času 1:47.00. „Limit na olympiádu se mi zdá dost mírný, každopádně ten béčkový. Pokud bude stačit a Michal Šneberger zůstane u své disciplíny, měl bych to
dokázat,“ zmínil Oravec svého kolegu Michala Šnebergera, účastníka obou loňských mistrovství světa v běhu na 1500 metrů.

Oravcův osobní rekord na 800 m má hodnotu 1:45.06. „Překonat osobák je jedním z mých cílů do téhle sezony, je taky dost blízko českému rekordu. Pokud bych ho překonal, už by byl pech, kdyby nevyšel i národní rekord,“ uvedl Oravec, jemuž k českému rekordu pod otevřeným nebem Lukáše Vydry schází 22 setin. Sám Oravec je držitelem nejlepšího domácího času v hale (1:45.97). „Na olympiádu se chci nejen dostat, ale taky tam uspět,“ sebevědomě dodal absolvent univerzity v Dallasu. „Otázka je, co by například veřejnost považovala za úspěch. Jestli postup do finále, nebo medaili,“ dodal Miroslav Semerád.

Tomáš Klement

Vytisknout