přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. června 2011, 10:30

Opory v rekonvalescenci. Jak jsou na tom?

Hned tři z finalistů loňského mistrovství Evropy jsou aktuálně ve stavu zraněných. Jak to vypadá s vyhlídkami Petra Svobody, Jakuba Holuši a Lenky Masné pro další závody?

Halový mistr Evropy na překážkách Petr Svoboda v letošní sezoně ještě ani nevyběhl. Na květnovém soustředění na Kanárských ostrovech si poranil patu a ony problémy ho stále ještě neopustily. „Pořád to zlobí a nepřijde mi, že by se to moc lepšilo. Už jsem skeptický, zda vůbec letos ještě začnu závodit. Sice ještě čekám na výsledky nějakých vyšetření, ale na takových 70 % bych řekl, že pro mě sezona skončila dříve, než začala,“ líčí český rekordman s tím, že pro něj je prioritou, aby byl v pořádku na příští rok. „Bude olympiáda a ta je pro mě hodně důležitá. Chci být v nejlepší formě,“ dodal.

Na rozdíl od Svobody středotraťař Jakub Holuša už v letní sezoně nějaké starty absolvoval a stihl i částečně splnit na osmistovce limit ČAS pro světový šampionát. Při jednom z pokusů o totéž na trati 1500 m, však měl kolizi a putoval k zemi. Závod v Oslo sice nakonec dokončil, ale právě tam zřejmě začaly jeho problémy, které ovlivnily jeho pozdější výkony na Memoriálu Josefa Odložila a především ME družstev ve Stockholmu. Zde absolvoval jen polovinu z plánovaného dvoustartu a na druhý den nemohl ani chodit. Objevily se i spekulace o únavové zlomenině. „Tu nakonec vyšetření nepotvrdila, vypadá to na hodně pohmožděnou tkáň mezi nártem a kotníkem. Od předminulého víkendu se to rapidně zlepšilo, už jsem zkoušel i klusat a docela to šlo. Ale třeba běhání rovinek je ještě vyloučené, přes špičku to bolí hodně,“ popisuje svěřenec Josefa Vedry.

V obdobné situaci je i Lenka Masná, jejíž problémy začaly na Odložilově memoriálu, kde jí jen těsně unikla nominační hranice pro MS. Se zánětem tíhové váčku zkusila ještě absolvovat osmistovku na ME družstev, ukázalo se však, že plnohodnotně závodit nemůže ani pod prášky tišícími bolest. „Teď už je to lepší, ale pořád nemůžu trénovat naplno. Je to hodně náročné na trpělivost, protože v takové situaci jsem už přes dva týdny a ještě nějakou dobu budu,“ smutnila svěřenkyně Jiřího Sequenta, která si tak víkendové mistrovství republiky na domácí půdě v Brně užije jen jako divačka, podobně jako její zranění mužští kolegové.         

Adam Pražák

Vytisknout