Opět Keňan, ale jiný

Při maratonu v Chicagu se v neděli z vítězství radovali atleti státní příslušnosti, která asi nikoho nepřekvapila. Jména vítězů však očekávaná nejsou.

Jako první proběhl cílem maratonu, který je součástí tzv. Velké pětky (dále ještě Boston, Berlín, Londýn, New York), závodník z Keni. Šok to jistě nebyl, atleti z této vytrvalecké velmoci zvítězili v Chicagu devětkrát z 32 ročníků a posledních šest let mají nejvyšší stupeň málem „pronajatý“. Jenže přesto se dá mluvit o překvapení.  Vyhrál totiž šestadvacetiletý  Evans Cheruiyot, který na favorita pasován nebyl. Před závodem v Chicagu byl jeho jediný výkon na královské trati z loňského Milána, kde zaběhl nikterak omračující čas 2:09:16. Jenže za „Velkou louží“ se mu při druhém setkání s maratonem dařilo, zvládl tempové tahanice s favorizovanějšími krajany a v cíli po osobním rekordu 2:06:25 nadělil nejlepšímu z konkurentů Davidu Mandagovi minutu a12 vteřin. Spolu s aureolou vítěze tak získal odměnu 140 tisíc dolarů. Třetí byl další Keňan Timothy Cherigat, kteří si stejně jako dva předchozí zaběhl osobní maximum. Celkem měla africká vytrvalecká velmoc v první desítce osm závodníků.

Překvapivý vítěz Evans Cheruyiot, foto: chicago marathon

Kuriozitou byla situace kolem čtvrtého místa. Podle času náleží tato příčka Američanu keňského původu Wesley Korirovi, což ale nestačí k tomu, aby univerzitní student z Louisville získal nárok na odpovídající prize money. Nestartoval totiž mezi elitou, která poprvé v historii závodu vybíhala s pětiminutovým předstihem před zbytkem běžců, a tím pádem podle názoru hlavního sudího nemůže být hodnocen v tomtéž závodu.

Stejně jako v mužské kategorii i mezi ženami se na stupních vítězů potkaly krajanky. Rusku Lidii Grigorjevovou, která prý část z odměny 100 tisíc USD použije na kostel a dětskou nemocnici v rodných Čeboksarech, doprovodila druhá Alevtina Biktimirovová. Rozdíl mezi nimi v cíli činil 2:15 min. Čas vítězky 2:27:17 však díru do statistik neudělá, traťový rekord Pauly Radcliffeové z roku 2002 je o téměř 10 min lepší.
Třetí v cíli byla Japonka Kijoko Šimaharaová, až za ní doběhla Rumunka Constantina Tomescuová, která se v Pekingu stala v 38 letech nejstarší olympijskou vítězkou v maratonu v historii.