přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. dubna 2010, 16:02

Omladina vystrkuje drápky. Rostou z ní budoucí hvězdy?

Co mají společného Britka Twellová, Grenaďan James a Gordon z Trinidadu a Tobaga? Je jim nejvýše dvacet let a v uplynulém týdnu opět prokázali, že se s nimi do budoucna musí počítat.

Začněme dámou. Jméno Stephanie Twellové už dávno není neznámé. Dvacetiletá Britka na sebe upozornila hlavně unikátní šňůrou na ME v krosu, kde třikrát za sebou vyhrála juniorskou kategorii. Úspěchů má však mnohem víc. Je juniorskou mistryní světa z Bydhoště 2008 na trati 1500 m, má za sebou start na olympiádě a ve světové konkurenci na letošním šampionátu v krosu obsadila 23. místo, když do cíle doběhla jako třetí Evropanka.Stephanie Twellová při tiskové konferenci u příležitosti MSJ v Bydhošti, foto: www.graf.cz

Její nejčerstvější zápis je z pondělí, kde vyhrála velikonoční půlmaraton ve fojtství Guernsey na Normanských ostrovech. Nejde samozřejmě ani tak o to vítězství v závodě lokálního významu, které však bylo mimochodem třetí během čtyř dnů, když předtím ovládla i závody na 10 km a 4.75 míle. Důležitý je hlavně čas, který při své premiéře na půlmaratonu zaběhla – 1:11:56 není pro mladou rodačku ze Skotska určitě špatný debut.


Pro Twellovou je jedním z mezistupňů na její vytyčené cestě k maratonu, na němž by chtěla uspět na olympiádě v roce 2020. Stoupat k cíli však chce pozvolna – na domácí olympiádě v Londýně plánuje startovat na patnáctistovce, do Ria de Janeira o čtyři roky později chce přesedlat na desítku. A teprve pak přijde na řadu královská trať. Něco vám to připomíná? Není divu, obdobně stoupal k vrcholu její idol Paula Radcliffová, jíž Twellová hodlá následovat. Rozdíl snad je jen v tom, že úspěchy její slavné krajanky začínaly na trati 3000 m, zatímco Twellová se aktuálně věnuje poloviční vzdálenosti, kde má zatím osobní rekord 4:03.48 z loňského července. Právě na patnáctistovce by pak chtěla uspět i při letošním ME v Barceloně. Ne že by byla hned favoritkou na titul, ale počítat se s ní musí.

Junáci z Karibiku
Zatímco Twellová už přeci jen opustila kategorii náctiletých, další dva mladí atleti, kteří v uplynulém týdnu zazářili, v ní ještě nějaký ten čas pobudou. O to více fascinují jejich výkony, jimiž se naposledy prezentovali na 39. ročníku Carifta Games na Kajmanských ostrovech.

Překážkář Jehue Gordon z Trinidadu a Tobago v dobrém slova smyslu šokoval už vloni na mistrovství světa v Berlíně, kde ve svých 17 letech doběhl na trati 400 m př. na čtvrtém místě v čase 48.26. Přitom ještě rok před tím bylo jeho maximum o více než tři vteřiny horší a při světovém šampionátu juniorské kategorie se nedostal ani do finále!

Letos však dokazuje, že berlínský vzmach nebyl z jeho strany ojedinělým výkřikem. Už třikrát se dostal pod 50 vteřin, naposledy právě při Carifta Games, kde k vítězství na 400 m př. a  času 49.76 přidal ještě triumf na stodesítce a po výkonu 13.42 zaostal o jedinou setinu za rekordem mítinku, který tu v roce 2007 zaběhl úřadující mistr světa Ryan Brathwaite.

Druhou hvězdou Carifta Games byl teprve 17letý Kirani James z Grenady. Dvojnásobný dorostenecký mistr světa z loňského šampionátu v italském Brixenu vyhrál dvoustovku a čtvrtku, přičemž na obou tratích si vylepšil svá dosavadní maxima. Nejprve na čtvrtce převálcoval své soupeře třetím nejlepším časem na světě v letošní sezoně 45.02, aby se pak následně postavil na start poloviční trati a vyhrál ji za 20.76. Ne náhodou řada odborníků věští, že je v budoucnu schopen atakovat juniorský světový rekord Usaina Bolta 19.93.
 
Pro oba sprintery z Karibiku byly Carifta Games pouhým rozjezdem v sezoně, které by měla vrcholit v létě na MSJ v kanadském Monctonu. Bude zajímavé sledovat, zda a do jaké míry dokáží svoji výkonnost do té doby ještě vyšperkovat, a samozřejmě především to, jak se jejich kariéra bude vyvíjet v letech následujících.

Adam Pražák

Vytisknout