přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2008, 13:50

Olympionici už jsou doma

Po předvoji, který už v neděli obstarala zlatá medailistka z Pekingu Barbora Špotáková, dorazil z Číny v úterý ráno zbytek výpravy.

Letadlo z Istanbulu, kde olympionici přesedali při své cestě z Pekingu, dosedlo na pražskou Ruzyni  před devátou dopolední. Až o více než půl hodiny později se v letištní příletové hale objevila první z výpravy – trenérka překážkářky Zuzany Hejnové Martina Blažková. Na batůžku měla přidělaný stylový čínský klobouk. „Takový nebo podobný si pořídili skoro všichni,“ prozradila, zatímco dlouho zůstávala z pasažérů osamocena. „Vlastně jsem přiletěla jenom já, mám to tu za ostatní všechno vyřídit,“ zavtipkovala si trenérka, ale vzápětí dodala: „Ba ne, nějak dlouho trvalo, než začali posílat bagáž. Každý toho má hodně. Např. Zuzka si v Pekingu musela koupit nový kufr, kolik má věcí, a při odletu jí zvážili batožinu na 53 kg.“

To už dveře vypustili pátou diskařku olympijské soutěže Věru Cechlovou, na kterou čekal její manžel Jakub a také buldoček Fanouš, patrně nejvášnivější ze všech, kteří přijeli výpravu přivítat. Okamžitě se po páničce vrhl a radostně ji oblízal od hlavy až k patě. A hned za ní se za naloženým vozíkem batožinou zjevil šestý ze soutěže výškařů Jaroslav Bába. „Samozřejmě, že jsem si něco nakoupil, nějaké drobnosti. Smlouvání bylo celkem zábavné,“ poznamenal kučeravý čahoun, jemuž se protentokrát nepodařilo obhájit bronz z Atén. „Ale předvedl jsem nejlepší výkon po zranění, takže jsem docela spokojený. Kdybych při soutěži neriskoval, možná bych si tak o místo polepšil, ale já chtěl medaili,“ připomněl loterii, kdy si dvakrát odkládal další pokus na vyšší výšku.

Na Romana Šebrleho čekala manželka Eva s dcerou a také novináři, byť jich narozdíl od jeho medailových návratů citelně ubylo. Dozvěděli se, že oproti původním prohlášením přeci jen zvažuje svoji účast na zářijovém mítinku v Talance. „Chce se mi závodit, ale bude to záležet na tom, zda se zbavím kašle,“ připomněl už čtyři týdny trvající obtíž, která mu znepříjemnila i vrcholný závod sezony. „Zajdu si na nějaká vyšetření a podle nich se rozhodnu,“ dodal muž, který v Pekungu obhajoval Aténské prvenství, ale kvůli řadě zranění se nemohl připravit na lepší než šesté místo. Nejsvětlejším momentem Her tak pro něj byl zlatý hod oštěpařky Barbory Špotákové. „Viděl jsem ho při naší výškařské soutěži. To byla bomba. Jinak jsem si atletiky bohužel moc neužil. Byl jsem jenom na posledním dnu soutěží, předtím jsem chodil v osm večer spát, abych byl fit na závod. O to víc mě mrzí, že to dopadlo, jak to dopadlo,“ dodal Šebrle.
   
Nejsmutnější příběh však v Pekingu prožila Romana Dubnova, která si ve finále výškařek přivodila nepříjemné zranění. „Asi mám zpřetrhané vazy na vnější straně kotníku. Ještě dnes odpoledne jedu do Brna na vyšetření a zítra mě čeká operace,“ řekla reprezentantka, jež by mohla být pasována na smolařku výpravy.
Každopádně přejeme Romaně rychlou rekonvalescenci.      
       

Adam Pražák

Vytisknout