přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. prosince 2011, 23:53

Olympionici budou nosit motiv Kupkova obrazu

Sportovci, kteří nás budou reprezentovat na olympijských hrách v Londýně, se obléknou do oblečení inspirované dílem slavného českého malíře. Včera byla kolekce představena v Národní galerii.

„Obraz Amorfa – Dvoubarevná fuga nás uchvátil nejen svým vzhledem a významem, ale také symbolikou. Národní barvy dominují uměleckému dílu, které slaví v roce 2012 stoleté výročí. Obraz vznikal čtyři roky, což je olympijský cyklus. Umělec se inspiroval dívkou, která si hrála s míčem, což je další zajímavá paralela se sportem,“ podotkl Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru. Čeští sportovci by měli v oblečení Alpine Pro nejen přebírat medaile, ale také trávit volný čas.

Skifař Ondřej Synek, který se jako spolu s dalšími sportovci podílel na vzniku kolekce, si oblíbil bundu s takzvaným water efektem. „Když zmokne, vystoupí motiv Dvoubarevné fugy. Myslím, že budeme jediná výprava, která s chutí vyběhne do deště, místo aby se schovávala,“ uvedl Synek. Česká olympijská kolekce vyniká i dalšími technologickými „vychytávkami“, např. materiálem ICE Caffé s chladivým efektem, antibakteriálními látkami z bambusu či oblečením ošetřeným teflonem, které je tak odolné proti zašpinění.

V olympijské kolekci je 33 artiklů, každý sportovec, který se nominuje na Hry XXX. olympiády, tak získá kompletní vybavení od spodních vrstev až po doplňky, jako třeba šátek. Celé kolekce najdete zde:dámskápánská. Zbývá poslední překvapení, a tím je nástupní oblečení pro slavnostní zahájení. To bude představeno na nominačním plénu ČOV v červnu příštího roku.

Fotogalerie z odtajnění kolekce – všechny snímky: I. Roháčková

olympijský šátekmotiv - obraz Františka Kupky a návrh motivu na šátku a kolekciolympijský motivTereza Huříková s olympijským šátkem před obrazem Amfora - Dvoubarevná fugaLOH 2012 Londýnolympijská kolekce 2012sportovní kolekcesportovní kolekce OH Londýn 2012OH oblečení Londýn 2012OH oblečení detailOH oblečenímodel večera skifař Ondřej Synekolympijské oblečení

Další fotografie naleznete na webu ČOV.

 

Michal Procházka

Vytisknout