přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. dubna 2010, 13:03

Olympijský i světový šampion Merritt dopoval

Vládce světové čtvrtky posledních dvou sezon byl třikrát pozitivně testován na zakázané látky. Bude-li potrestán 2letým distancem, přijde o obhajobu titulu mistra světa a v ohrožení se ocitne i zisk druhého olympijského zlata v řadě.

LaShawn Merritt přijal dočasný zákaz startu na základě dopingových testů, které potvrdily jeho použití volně prodejné látky na povzbuzení určené mužům,“ uvedl v prohlášení atletův právní zástupce Howard Jacobs. „Jeho dobrovolný souhlas s předběžnou suspendací znamená, že se rozhodl nezávodit, dokud nebude případ vyřešen,“ říká Jacobs dále v prohlášení.

Americká antidopingová agentura, USADA, potvrdila, že v Merrittově těle byl nalezeny dvě nepovolené látky, tzv. prohormony. Tyto nepovolené látky sice nejsou samy o sobě dopingem, ale signalizují např. použití zakázaného mužského pohlavního hormonu testosteronu. USADA nebude podle své tiskové mluvčí dále případ komentovat, dokud nebude uzavřen.


LaShawn Merritt při loňském světovém finále v Soluni. Podle testů začal dopovat až poté - foto: www.graf.cz

23letému sprinterovi hrozí dvouletý zákaz startu, což by znamenalo, že by Merritt nemohl v příštím roce obhajovat titul mistra světa a zkomplikovalo by mu to i přípravu na olympijské hry 2012. Nemluvě o tom, že by čtvrtkař asi jen sotva obdržel pozvánku na některý z mítinků Diamantové ligy. „Jsem celým případem znechucený,“ prohlásil ředitel americké federace (USATF) Doug Logan.

Merritt získal individuální zlata na 400 metrů na olympiádě v Pekingu a posléze také na MS v Berlíně, v obou případech také pomáhal k titulům štafetě USA. Američanovo vítězství na OH téměř o vteřinu před obhajujícím krajanem Warinerem bylo dokonce největším za uplynulých sto let. Merrittovy tituly patrně ohroženy nebudou, neboť zmíněné pozitivní testy proběhly podle jeho tvrzení v říjnu a prosinci 2009 a v lednu tohoto roku.

Čtvrtkař dále uvádí, že použil volně prodávaný přípravek, který obsahoval látky DHEA (dehydroepiandrosteron) a pregnenolon. To jsou prohormony, tzv. prekurzory androgenních anabolických steroidů, prvně jmenovanou látku dokáže sice člověk vytvořit (v nadledvinkách), v obou případech jde však o zakázané látky. DHEA (blízký testosteronu a estrogenu) platil sice od 1994 za povolenou látku, po deseti letech však znovu může být použit jen na lékařský předpis ze zdravotních důvodů. Pregnenolon si lidské tělo vytvořit neumí, jeho účinky jsou především pro odbourání stresu.

Merritt byl na výsledky testů upozorněn v březnu a nyní ve svém prohlášení požádal o odpuštění. „Protože za dopingový nález může prostředek, který jsem užíval k soukromým účelům, je velmi těžké se s tím srovnat. Doufám, že mi sponzoři, rodina, přátelé a celý sport odpustí, že jsem udělal takovou hloupou, nezralou a sobeckou chybu,“ uvedl. „Žádný trest, který mohu dostat, nemůže zastínit zklamání a ponížení, které z hloubi duše cítím,“ dodal.

Podle šéfa USATF Logana Merritt poškodil jméno sportu, přičemž zdůraznil: „Každý profesionální sportovec ví, že výhradně on sám je zodpovědný za cokoli, co se dostane do jeho tělo,“ prohlásil. „Nedbalé požití zakázané substance z volně dostupného produktu dělá ostudu panu Merrittovi i jeho týmu. V dnešní době by měl být profesionální atlet poučenější. Na celou jeho kariéru padl stín,“ uzavřel Logan na adresu stále ještě mladé čtvrtkařské „jedničky“.

Michal Procházka

Vytisknout