přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. srpna 2004, 20:48

Olympijský bronz zacinkal výškaři Bábovi

Třetí den atletických soutěží na OH v Aténách slaví česká královna sportů svou první medaili.


Foto: J. Čech
Postaral se o ni nejmladší člen atletické výpravy, devatenáctiletý výškař Jaroslav Bába. Svěřenci trenéra Aleše Dudy v napínavé finálové bitvě dokonale vyšla taktika, kdy po dvou neúspěších na výšce 2.32 m další pokus vynechal a přesunul si ho na laťku o 2 centimetry výš. Poslední šanci Bába využil, s drobnou rezervou se přes 2.34 přenesl a rázem se vyhoupl na druhou pozici průběžného pořadí. Napoprvé 2.34 zdolal už před Bábou do té doby bezchybný Američan Matt Hemingway, ve druhých pokusech se totéž podařilo jeho krajanovi Jamiemu Nietovi, k trojici vedoucích závodníků se třetím skokem na této výšce přidal suverén této sezony Stefan Holm ze Švédska, který svůj velký olympijský sen zachraňoval v hodině dvanácté. Kvarteto elitních světových výškařů čekala výška 2.36, tedy hodnota letitého českého rekordu Jána Zvary. Bába v tu chvíli figuroval na stříbrné pozici za vedoucím Hemingwayem, Nietovi patřila třetí příčka a Holm byl až čtvrtý. Nejnižší muž výškařského finále (1.81 m) však hned úvodním skokem na 2.36 prokázal své kvality, formu a pevné nervy a výšku s přehledem překonal. Českého zástupce Bábu tak odsunul na třetí místo. Vítkovický atlet předvedl velmi nadějný první pokus, ale laťka neodolala, stejně jako při následných dvou skocích. Oba Američané se přes 2.36 přenést také nedokázali, takže černý Petr v dramatickém vyvrcholení olympijské soutěže výškařů zůstal Jamiemu Nietovi a Bába se mohl těšit z bronzové medaile za vyrovnání osobního rekordu 2.34 m. Tuto laťku Jaroslav pod otevřeným nebem pokořil vůbec poprvé v kariéře. 

Ani nejvýznamnější atletická soutěž, jakou představují olympijské hry, tedy nedokázala zastavit bouřlivý výkonnostní vzestup českého výškaře Jaroslava Báby, který v Aténách zopakoval své vynikající umístění z letošního halového mistrovství světa v Budapešti. Teprve 2. září, čtyři dny po skončení Her XXVIII. olympiády, oslaví rodák z Karviné své dvacáté narozeniny. Bába teď bude vychutnávat pocity olympijského medailisty v dějišti OH také spolu se svou přítelkyní Denisou Ščerbovou, která se ve středu 25. srpna představí v kvalifikaci dálkařek.

Druhý zástupce ČR ve finále výškařů na olympijských hrách Svatoslav Ton stejně jako Bába nemohl mít pro soutěž v Aténách malé ambice, v letošních světových tabulkách se právě se svým reprezentačním kolegou před OH dělil o pátou pozici výkonem 2.33 m. Na Stadionu Spyridona Louise po překonání základu 2.20 na následných výškách 2.25 i 2.29 jednou opravoval, 2.32 pak dvakrát shodil. Spolu s Bábou se odhodlal k vynechání třetího pokusu a pokračoval na 2.34 m. Jediný pokus na této výšce však šestadvacetiletému Tonovi nestačil, přesto se v olympijském finále umístil na výborné osmé příčce.  

Zlatou medaili na horké půdě v Aténách vybojoval švédský výškař Stefan Holm, když jako jediný finalista zdolal 2.36 m, čímž vyrovnal své měsíc staré osobní maximum z Eberstadtu. Po vyřazení všech tří hlavních soupeřů na 2.34 famózní Švéd už dál nepokračoval a jako olympijský vítěz si naplno užíval chvíle slávy na aténském stadionu.         

Výsledky výšky mužů na OH 2004:
1. Holm (Švéd.) 2.36, 2. Hemingway (USA) 2.34, 3. Bába (ČR) 2.34, 4. Nieto (USA) 2.34, 5. Sokoovskij (Ukr.) 2.32, 6. Rybakov (Rus.) 2.32, 7. Boswell (Kan.) 2.29, 8. Ton (ČR) 2.29, 9. Voronin (Rus.) 2.29, 10. Topič (Srbsko a ČH) 2.29, 11. Pérez (Kuba) 2.25, 12. Talotti (It.) 2.25           

Více informací k OH 2004 v sekci ZAOSTŘENO NA...   

Tomáš Klement

Vytisknout