přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Olympijské hry budou v roce 2012 v Londýně

O pořadateli olympijských her v roce 2012 se rozhodlo dnes v Singapuru. O tom, že vítězem se stal Londýn, se rozhodlo ve čtvrtém kole voleb.

Členové Mezinárodního olympijského výboru dnes v Singapuru rozhodli o tom, že olympijské hry roku 2012 se uskuteční v Londýně. Rozhodlo se tak ve čtvrtém kole voleb, přičemž Londýn získal jen o čtyři hlasy více než Paříž, která byla favorizována nejvíce. Hned v prvním kole voleb vypadla Moskva, v dalších kolech neuspěly New York a Madrid. O tom, že hry třicáté olympiády budou v Londýně, se rozhodlo ve finále "Londýn:Paříž" poměrem hlasů 54:50.

"Volba byla složitá, měli jsme pět silných kandidátů," uvedl člen MOV Jan Železný, který pochopitelně svou volbu zveřejňovat nebude. "Pamětníci nepamatují, že by se rozhodovalo mezi tak silnými a vyrovnanými kandidáty. Je jen jeden vítěz a ostatní zklamaní, nebylo by diplomatické prozrazovat mou volbu. Kromě toho nehlasuji jen za sebe, ale za celou sportovní rodinu, MOV a i za domácí hnutí a tak cítím zodpovědnost," a dodal: "určitě jsem ale přihlížel k tomu, aby ten, koho jsem volil, byl schopný připravit co nejlepší podmínky pro sportovce."

V Londýně se bude olympiáda konat již potřetí v historii, což se prozatím žádnému jinému městu nepodařilo. Naposledy se olympijské hry v Londýně uskutečnily v roce 1948. Londýn také ve své prezentaci uvedl, že bude do přípravy této vrcholné akce investovat 15 miliard eur, což byla nejvyšší částka ze všech kandidátských měst. Podpořit kandidaturu do Singapuru přijel i premiér Tonny Blair. Na přípravě kandidatury velmi zapracoval bývalý atlet Sebastian Coe (šéf londýnské kandidatury), který navštívil v nedávných dnech Ostravu při příležitosti Zlaté tretry. "Jsem přesvědčen, že Londýn bude vítězem, musím o tom být přesvědčen, jinak by přeci nemělo cenu, abychom tomu věnovali takové úsilí," odpověděl českým novinářům 10. června v Ostravě Coe na otázku, co říká tomu, že v kuloárech je favorizována Paříž. "Pokud vyhrajeme, můj život bude dalších sedm let podřízen přípravám olympijských her v Londýně," dodal.

Olympiáda se v Londýně bude konat od 27. července do 12. srpna 2012. "Anglický sport a Londýn jako takový velmi dobře znám, často jsem tam závodil. Určitě mají dobré zázemí. Angličané umějí prožívat výkony nejen svých, ale i ostatních sportovců. Zklamání Paříže bylo veliké, ale je to jako na sportovišti, vítěz je ten nejdůležitější, to se projevilo i v tomto diplomatickém zápolení," ukončil své úvahy Jan Železný.

Karolína Farská

Vytisknout