přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. srpna 2004, 22:09

Olympijské finále výškařů uvidí dva české reprezentanty

Dva ze tří českých výškařů na OH v Aténách prošli nástrahami kvalifikace a v nedělním finále budou stát tváří v tvář životnímu úspěchu.

Jako první se z postupu radoval Svatoslav Ton, když napoprvé zdolal vypsaný kvalifikační limit 2.28 m. Podobný počin se o malý okamžik později podařilo Jaroslavu Bábovi, který se stejně jako při svém vystoupení na světovém šampionátu v Paříži i posledních halových MS v Birminghamu a Budapešti stal nejmladším účastníkem finále. Devatenáctiletý svěřenec Aleše Dudy zahájil na 2.15, které zdolal prvním pokusem. Bez chyby pokračoval i na 2.20, na následných 2.25 jednou opravoval. Kýžených 2.28 m pak překonal napodruhé. O šest let starší Ton vstoupil do soutěže na 2.10 a jediné zaváhání přišlo na výšce 2.20 m.

Oba borci debutují na olympijských hrách, Bába už zná atmosféru finále mistrovství světa a dvou světových šampinátů pod střechou. Svatoslav Ton kromě vrcholných juniorských soutěží startoval pod otevřeným nebem dosud jen na mistrovství Evropy, na kterém před dvěma lety vybojoval vynikající šestou příčku.

Třetím do party na OH v Aténách byl Tomáš Janků, který si před necelým měsícem z mítinku ve Stockholmu přivezl pneumatorax na plicích, a až do olympijské soutěže jen minimálně trénoval. V kvalifikaci na Stadionu Spyridona Louise mu vystavila stop laťka ve výšce 2.25 m, kterou třikrát shodil. Nejzkušenější z českých výškařů v Aténách tak bohužel nenavázal na svou finálovou účast na olympiádě v Atlantě 1996.

Finálová dvanáctka, která vyšla z kvalifikačního zápolení širokého startovního pole 38 výškařů, se k boji o olympijské medaile sejde v neděli 22. srpna v 18.30 hodin středoevropského času. Dvojnásobné zastoupení budou mít vedle České republiky také atletické velmoci Rusko a Spojené státy. Ve finále nebude chybět ani legenda světové výšky Dragutin Topič, mistr Evropy z roku 1990.   

Výsledky kvalifikace výškařů:
Postupující do finále
Stefan Holm (Švéd.), Lisvany Perez (Kuba), Svatoslav Ton, Jaroslav Bába (oba ČR), Jamie Nieto, Matt Hemingway (oba USA), Jaroslav Rybakov, Vjačeslav Voronin (oba Rus.), Mark Boswell (Kan.), Andrij Sokolovskij (Ukr.), Alessandro Talotti (It.), Dragutin Topič (Srbsko a ČH) všichni 2.28

Tomáš Janků (ČR) 2.20 - nepostoupil z kvalifikace  
  
Kompletní výsledky kvalifikace naleznete ZDE. 

Více informací k OH 2004 v sekci ZAOSTŘENO NA... 

Tomáš Klement

Vytisknout