přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. srpna 2004, 22:49

Olympijské finále tyčky bez českého zástupce

Pro přímý postup do finále bylo třeba úspěšně zdolat laťku ve výšce 5.70 m. Povedlo se to šestnácti tyčkařům. Jméno Adama Ptáčka či Štěpána Janáčka mezi těmito šťastlivci, bohužel, chybí.

Adam Ptáček už letos 5.70 skočil. Dokonce dvakrát. Na halovém mistrovství světa v Budapešti  mu tento výkon vynesl senzační stříbrnou medaili,  v červnu pomohl českému týmu k postupu do Superligy Evropského poháru. Poté ovšem šla Ptáčkova výkonnost dolů a přestože měl podle všech předpokladů skákat okolo 5.80, stěží zdolával výšky o desítky centimetrů nižší. Novou naději přinesl začátkem srpna mítink v Linci. Ptáček přeskočil 5.60 s obrovskou rezervou. I proto věřil, že se mu postup do olympijského finále podaří.

Nebylo mu ale přáno.  Po čistých pokusech na 5.30 a 5.50 shodil napoprvé 5.60. Další pokusy si zanechal na 5.65. Absolvoval pouze jeden - neúspěšně. Poslední šanci pro problémy s lýtkem vzdal. V soutěži skončil na celkově 22. místě.

Štěpán Janáček, kterého provázely vleklé zdravotní problémy, se na olympiádu kvalifikoval doslova na poslední chvíli. Jediný den před uzávěrkou atletické nominace dokázal na mítinku v Poznani  potvrdit limit. Posledním pokusem zdolal 5.55. I on snil o tom, že se probojuje do finále.

V kvalifikaci však zaznamenal jediný úspěch, a to na výšce 5.30. Na laťku o 20 centimetrů výše podvakrát útočil marně. Poslední pokus si nechal na 5.60. I tentokrát, bohužel, nebyl úspěšný. Náleží mu 28. místo ze čtyřicetičlenného startovního pole.

Kompletní výsledky olympijské kvalifikace zde.

Postupující do finále: 
všichni se kvalifikovali zdoláním  5.70          

Börgeling (Německo)
Gerasimov (Rusko)
Jeremenko (Ukrajina)
Stevenson (USA)
Blom (Nizozemí)
Gibilisco (Itálie)
Sawano (Japonsko)
Miles (USA)
Averbukh (Izrael)
Burgess (Austrálie)
Pavlov (Rusko)
Ecker (Německo)
Jurčenko (Ukrajina)
Mack (USA)
Lobinger (Německo)
Korčmid (Ukrajina)

Adam Pražák

Vytisknout