přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Olympijská vítězka v kouli Koržaněnková měla dopingový nález

Ruska Irina Koržaněnková s největší pravděpodobností přijde o zlatou olympijskou medaili, kterou ve středu získala ve vrhu koulí ve starověké Olympii.

Podle dnešního vyjádření šéfa lékařské komise Mezinárodního olympijského výboru Arneho Ljungqvista měla po soutěži pozitivní dopingový test. Mluvčí atletického svazu IAAF Nick Davies vzápětí potvrdil, že se jedná o anabolický steroid stanozolol, který 'proslavil' i kanadského sprintera Bena Johnsona na olympiádě v Soulu.

Už odpoledne podle Daviese následoval výslech atletky před disciplinární komisí Mezinárodního olympijského výboru. "To se koná vždy, když je po testu A pozitivní i béčko," naznačil Davies podle agentury SID, že doping už byl potvrzen. Možný trest by měl být vynesen až v pondělí.

Olympijskou vítězkou se tak podle všeho stane Kubánka Yumileidi Cumbaová. Ze stříbra se bude pravděpodobně dodatečně radovat původně třetí Němka Nadine Kleinertová, na bronzovou pozici by se měla posunout další Ruska Světlana Kriveljovová. Ruský olympijský výbor doping Koržaněnkové zatím nepotvrdil, mluvčí Gennadij Švec ale připustil, že existuje určitý problém. "V současnosti se tím problémem zabýváme," řekl jen.

V německém táboře naopak zavládla radost a přípravy na nové oslavy. "Já už ale opravdu nemohu," řekla chraplavým hlasem německým novinářům původně bronzová medailistka Kleinertová. "Ale půjdu do toho znovu," vyhlásila. Hned si uvědomila, že pokud bude Koržaněnková potrestána, prohrála zlato s Kubánkou o pouhé čtyři centimetry a navíc pokusem z poslední série.

Třicetiletá Koržaněnková ve finále soutěže jako první žena po čtyřech letech překonala hranici 21 metrů (21.06) a s více než metrovým náskokem zvítězila. K vzestupu formy si však podle výsledku dopingového testu pomohla zakázanými prostředky. "Je to velmi smutné a ničí to něco, co mělo být symbolickou událostí," poukázal Ljungqvist na skutečnost, že Koržaněnková zřejmě podvodem zvítězila na posvátném místě v Olympii.

Pokud bude pozitivní i výsledek kontrolního testu, hrozí Koržaněnkové doživotní distanc. Již před pěti lety totiž kvůli prokázanému dopingu přišla o medaili z halového mistrovství světa v Maebashi. Tehdy se po pozitivním testu šampionky Vity Pavlyšové z Ukrajiny chvíli radovala ze zlata, ale nakonec ho musela předat Kriveljovové.

Olympijskou koulařskou soutěž žen už v Aténách zasáhl jeden dopingový případ. Poprvé v síti uvízla mnohem menší ryba, protože uzbecká reprezentantka Olga Ščukinová se steroidem clenbuterolem v těle byla v kvalifikaci poslední ze všech.
                                                                                                  ČTK