Olympijská atletika na dráze skončila

Přehled toho nejpodstatnějšího z posledního dne atletických soutěží na dráze při OH v Pekingu. Ve hře byli i tři čeští reprezentanti.

Oštěpař Vítězslav Veselý, pro něhož byl nepochybným úspěchem už postup do finále, nenavázal tak zcela na svůj velmi vydařený výkon v kvalifikaci a po dvou přešlapech a výkonu 76.76 nm skončil dvanáctý.
Na olympijský závod se nejlépe připravil Nor Andreas Thorkildsen. Obhájce aténského prvenství dal zapomenout na svůj nevýrazný výkon v kvalifikaci a hned od první sérii šel výkonem 84.72 m do čela. V průběhu soutěže se s výjimkou čtvrté série stále zlepšoval a největší parádu si schoval do série páté. V ní hodil 90.57 m a o 40 cm tak překonal olympijský rekord  Jana Zelezného ze Sydney 2000. V tu chvíli už bylo prakticky rozhodnuto. Jeho největší komkurent Terro Pitkämäki se totiž s takovou pohodou nepotkal a měl starosti, aby dosáhl alespoň na medaili. Nakonec bral tu bronzovou po výkonu 86.16. Před něj se vklínil osobním rekordem 86.64 m Lotyš Ainars Kovals.

Výškařka Blanka Vlašićová nezískala olympijské zlato. Přes rok neporažená Chorvatka našla přemožitelku v nejdůležitějším závodě čtyřletého cyklu v Belgičance Tie Hellebautové. Té se podařilo zdolat na první pokus 205 cm Halová mistryně světa v pětiboji a evropská šampionka ve výšce z roku 2006 se ve finále dokázala na první pokus vyšponovat k venkovnímu OR 205 cm a tím dostala Vlšićovou pod tlak. Ta skočila 205 cm až napodruhé a byla postavena před nutnost vyrovnat OR 207 cm. To se jí nepovedlo a Belgičanka mohla slavit. Třetí byla za 203 cm Ruska Anna Čičerovová, která z medaile odsunula obhájkyni olympijského triumfu Jelenu Slesarenkovou (201).
Iva Straková skončila za 193 cm napotřetí na děleném 12. místě s Ukrajinkou Viktorií Sťopinovou. Velkou smůlu měla  Romana Dubnova, která se po prvním nezdaru na téže výšce zranila (patrně povrknutý kotník) a z plochy jí odnášeli na nosítkách. Dle pořadí jí patří patnáctá příčka.

V mužské půlce se o velké síto postarala už semifinále, ze kterých se dál nedostaly favorizovaní Jurij Borzakovskij z Ruska a mladý Súdánec Abubaker Kaki Khamis. Ke zlatu tak měl usnadněnou cestu Keňan Wilfred Bungei, který si celý závod kontroloval, na čtvrtce začal zrychlovat a stupňovaným tempem před sebe už nikoho nepustil. Jeho čas měl hodnotu 1:44.65. O pět setin za ním přibyl do cíle Súdánec Ismail Ahmed Ismail, třetí byl další z Keňanů Alfred Yego.

Patnáctistovka měla jasnou favoritku v úřadující mistryni světa Maryam Jusuf Jamalové z Bahrajnu. Ta také zkusila 500 m před cílem nastoupit, zachytila se jí ovšem Keňanka Nancy Lagatová a na dvoustovce šla dokonce přes ní. Chvíli to vypadalo, že se Jamalová zachytí, v cílové rovince ale začala vadnout a postupně se propadla až na pátou pozici. Na medaile se vytáhly Ukrajinky Irina Liščinská a Natalia Tobiasová, na vítězství Lagatové v čase 4:00.23 to však už nic nezměnilo.

Etiopan Kenenisa Bekele se zařadil do klubu výjimečných, když dokázal na olympiádě získat zlato jak před týdnem na deseti, tak dnes i na pětikilometrové trati. Pro double si navíc došel famóznímpůsobem, od 3. km stupňoval tempo a postupně utavoval jednoho soupeře po druhém. Finišoval v poklidu v olympijském rekordu 12:57.82. Na druhém a třetím místě doběhli Keňané Kipchoge a Cheruyiot Soi.

Obě dlouhé štafety vyhráli Američané, byť mezi ženami musela Sanya Richardsová o zlato velmi bojovat s finišmenkou ruské štafety Anastasií Kapačinskou. Třetí doběhla Jamajka.
V mužské kategorii byl výsledek zřejmé od prvního úseku, který výtečně rozběhl olympijský vítěz v individuální čtvrtce LaShawn Merritt. Po poslední předávce bylo jedinou otázkou, zda finišující Jeremy Wariner dokáže stlačit čas pod světový rekord. Nakonec to po čase 2:55.39 rekord byl, ale pouze ten olympijský, navíc druhý nejlepší čas historie. Druhé místo vybojovaly Bahamy, třetí Rusko.

Štafetmi skončil program atletiky na Národním stadionu v Pekingu. O epilog se postará v nedělních ranních hodinách mužský maraton, v němž Česko nemá zastoupení.
Díky zlatu Barbory Špotákové patří české atletice před maratonem 16-24. příčka v medailovém pořadí, dle bodů za umístění do osmého místa je národní tým 16.-17.