přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Olympiádu v roce 2016 bude hostit Rio de Janeiro

O premiéře největší soutěže světa na jihoamerickém kontinentu rozhodlo páteční hlasování MOV v dánské Kodani. Hlavní město Brazílie bylo upřednostněno před Madridem, Tokiem i Chicagem.

Volba byla trojkolová.  V tom prvním bylo po vyrovnané bitvě a navzdory podpoře amerického prezidentského páru  či olympijského vítěze v desetiboji Bryana Claye vyřazeno Chicago, ovšem žádný ze zbylých kandidátů nemohl být pasován na favorita. Ten se vyjevil až v kole druhém, kdy se do jasně největší přízně volitelů dostalo  Rio, přičemž Černého Petra nepostupujícího si vytáhlo Tokio. Závěrečný duel s Madridem vyzněl pro brazilskou metropoli v poměru 66:32 hlasům.

Rio2016_Venue_v.jpg

Olympiáda se bude na  půdě jihoamerického kontinentu konat vůbec poprvé v historii. Termínem konání olympiády bude 5. až 21. srpen, přičemž atletika začne, jak je zvykem posledních olympiád, ve druhém týdnu.   Rio, které se o pořadatelství ucházelo už popáté, nabízelo největší rozpočet ze všech zúčastněných. Měl by dosáhnout 14.4 miliardy dolarů. Testem pro Brazílii bude mistrovství světa ve fotbale, které se zde bude konat o dva roky dříve.

 Z hlediska atletiky se v Brazílii nekonalo žádné „velké“ mistrovství světa, zkušenosti má „pouze“ se silničními šampionáty. Vloni se zde rozdělovaly půlmaratonské tituly. Pravidelně se zde také konají mítinky IAAF (dříve Rio, později Belém). Další soutěží, která má souvislost s atletikou, byly Panamerické hry, jež se zde konaly před dvěma lety.   

Jediným Čechem, který se volby aktivně zúčastnil, byl člen MOV  Jan Železný. Jak zhodnotil jednotlivé prezentace? "Všechny čtyři byly výborné, byly to doopravdy čtyři vyrovnaní kandidáti. Překvapením bylo, že hned v prvním kole vypadlo Chicago. Ovšem velmi se už v zákulisí hovořilo o tom, že se může stát cokoľiv. Ale obecně si myslím, že ve voľbě OH 2012 sehráli prezentace výraznější úlohu, protože tam byli větší rozdíly mezi kandidáty. Teď si to každý dopředu prostudoval a vytvořil si názor, málokdo ho podle mě změnil na základě prezentace. Alespoň v mém případě to tak bylo, ale koho jsem volil, to neprezradím, nebylo by to dobré," řekl světový rekordman v hodu oštěpem a přidal další dojmy. "Sympaticky působil brazílský prezident, který zůstal sedět v místnosti a čekal na výsledek volby a bylo vidět, že by tam zůstal, i kdyby byl výsledek opačný. Velmi to prožíval. A zážitkem byla i přítomnost prezidenta Obamy, mohli jsme se s ním i vyfotografovat, ale ja jsem tu možnost nevyužil. V Brazílii jsem v kariéře házel na mítinku Grand Prix, neobávám se, že by Brazilci nezvládali sportovní stránku her. Musí však zapracovat na snížení kriminality, ale sportovci a diváci se mají na co těšit. Rio de Janeiro je přece jedno z nejkrásnějších měst na světě," uzavřel Železný.

S využitím EME News

Adam Pražák

Vytisknout