přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Olympiáda v Londýně odhalila piktogramy sportů

Dvě verze vyobrazení sportů pro olympijské hry v roce 2012 už jsou zveřejněny. Organizační výbor Londýna v nich vidí unikátní propojení pořadatelského města a jednotlivých sportů.

Třicet osm piktogramů představuje sporty na londýnských Hrách. Jejich využití je pestré, od vstupenek až po orientační nástroj na sportovištích. Podoba piktogramů pro Londýn byla konzultována s mezinárodními federacemi tak, aby živě a přitom přesně vyobrazovaly sportovní disciplíny. Vznikly dva formáty – silueta a dynamický.

První bude využíván jako jakýsi standard, druhý pak bude vzhledem k inspiraci mapou metra Londýna umístěn na propagační výrobky, plakáty nebo rozcestníky. „Věřím, že (piktogramy) pomohou nejen lidem hledat cestu ke sportovištím, ale také povzbudí k tomu, aby si sami zkusili různé olympijské sporty před rokem 2012,“ uvedl Denis Oswald, předseda Koordinační komise Mezinárodního olympijského výboru (MOV).

Piktogramy OH 2012 - atletika


silueta


dynamický

Piktogramy byly shodou okolností poprvé použity na Hrách 1948 v Londýně, pravidelným „účastníkem“ OH se však staly až od Tokia v roce 1964. Londýn byl vybrán pro jubilejní Hry XXX. Olympiády jako první město již potřetí, premiéru tu měly už v roce 1908. Poslední volba, která proběhla na 117. kongresu MOV v Singapuru 6. července 2005, byl velmi těsná. Pro britskou metropoli hlasovalo v závěrečné volbě 54 delegátů ze 104 možných, tedy jen dva hlasy nad potřebnou polovinu. Na přelomu července a srpna 2012 by se v městě nad Temží mělo utkat 10500 sportovců ve 26 sportech.

Piktogramy pro 2012, všechny sporty
Piktogramy ze všech her od 1964

Michal Procházka

Vytisknout