přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Olsson: Chci zase být "number one"

Po jednadvaceti měsících nucené přestávky, zapříčiněné komplikovaným a nečitelným zraněním, se tento týden vrátil na závodní kolbiště švédský trojskokan Christian Olsson. Olympijský vítěz a mistr světa bude bojovat za národní tým při víkendovém utkání Evropském poháru v Praze na Strahově.

Při své závodní obnovené premiéře jste v pondělí skočil na domácí půdě v Karlskrone hned prvním pokusem za 17 metrů. Jste šťastný?
Samozřejmě. Je to dlouho, co jsem skákal naposledy. Musím říci, že jsem byl nervózní, potřeboval jsem vědět, jestli moje noha vydrží závodní nápor. Nic jsem necítil, což je dobře.

Dá se tedy říci, že vaše poranění je už zcela vyléčené?
Věřím tomu. Byly tam nějaké drobné „startovací“ problémy, ale čeká mě ještě spoustu závodů, aby se to mohlo zlepšit.

Minulý rok musel pro vás být hodně těžký…
Byl. Když víte přesně, co vás trápí, tak také víte, jak dlouho bude trvat, než se to vyléčí. Jenže v mém případě se to dlouho nevědělo. Absolvoval jsem čtyři operace, přičemž každá další mě vracela do bodu nula. Po každé z nich jsem potrénoval, někam se posunul a pak jsem se dozvěděl, že musím jít na další… Bylo těžké v sobě pořád dokola hledat motivaci k tomu, abych začínal zase od začátku. Upínal jsem se k mistrovství Evropy v Göteborgu. Je to mé rodné město a já jsem na tom šampionátu moc chtěl být. Bylo to psychicky hodně náročné. Nyní je to samozřejmě mnohem lepší. Mám opět velkou motivaci k závodění, cítím se silný a věřím, že můžu skákat daleko.

Jak daleko?
Uvidíme. Pondělní premiéra se mi povedla, ale musím absolvovat ještě tak tři, čtyři závody, abych věděl víc.

Hodně se od Vás čeká, ale za tu dobu, co jste nezávodil, Vám vyrostli silní soupeři…
To máte  pravdu. Například Američan Walter Davis, který je světovým šampionem venku i uvnitř, je velký soupeř. Jenže tento rok je vzhledem k ME hlavní pozornost upřena k evropským skokanům. Nicméně i tady je konkurence veliká. Je tu Rumun Marian Oprea, který sice zatím neskáče příliš daleko, ale brzy bude, pak třeba Britové… Řada mladých kluků šla výkonnostně velmi nahoru. Těžko říci, kolik bude třeba na medaili v Göteborgu, ale myslím, že to bude 17,50 a více. 
 
Ani s jedním se v nedělním závodě na Strahově nepotkáte. S jakým výsledkem budete spokojený?
Nejsou tu sice ti úplně nejlepší trojskokani, ale pořád to jsou dobří závodníci. Co se mě týče, doufám, že předvedu dlouhý skok a přinesu své zemi plný bodový zisk.

Předpokládá se, že právě švédská reprezentace by se měla s tou českou poprat o postup do Superligy…
Pokud vím, tak jsme tam tři, kteří mají velké šance. Kromě Švédů a Čechů budou silní ještě Belgičané. Bude to těsné a o vítězství rozhodne jen  pár bodů. Vy máte velmi dobrý první den a povedete, my jsme zase silní v tom druhém. Uvidíme. 

A ještě něco… Dříve jste koketoval se skokem vysokým? Už jste od toho upustil?
Řekl bych, že je to zatím uloženo k ledu. Teď se musím plně koncentrovat na trojskok, myslet na něco jiného by byla hloupost. Chci se usadit ve špičce, chci být zase number one, a když se mi to povede, pak možná…někdy…

 

 

 
 


 

Adam Pražák

Vytisknout