Olomoucká dvacítka pro Pelantovou a Bátovského

sobota 7. dubna 2012
Hlavní závody na 20 km ovládl mezi muži trojlístek slovenských chodců, mezi ženami byla nejlepší již jistá olympionička.

Mužský závod zlákal nejpočetnější startovní pole z celého sportovního odpoledne ve Smetanových sadech. Na trať vyrazilo přes třicet borců, z nichž pětadvacet dorazilo až do cíle. Nejrychlejší byli hosté ze Slovenska, kteří obsadili kompletní stupně vítězů. Vyhrál Miloš Bátovský v čase 1:28:03, před svým kolegou z Dukly Dušanem Majdánem, který má splněný limit pro olympiádu na padesátikilometrové trati, měl v cíli k dobru přes půldruhé minuty. Třetí došel Milan Rízek z ASK Skalica. I on si tak připsal skalp bronzového medailisty z olympiády v Los Ageles 1984, Itala Roberta Defendentiho, který dokončil jako čtvrtý v čase 1:32:27. Prvním Čechem v cíli byl na pátém místě Roman Říha reprezentující Slezan Frídek-Místek.

V hlavní ženské kategorii startovaly pouze tři chodkyně, zato velmi kvalitní. Po výkonu 1:36:21 zvítězila Lucie Pelantová z pražského Olympu, která má již tři týdny jistotu startu v Londýně. O 3:24 min později dokončila závod také její kolegyně z reprezentace Zuzana Schindlerová (USK Praha), pro níž to byl první evropský start po dlouhodobém pobytu v Austrálii a také jakási rozcvička před mistrovstvím republiky, které se uskuteční za 14 dní v Poděbradech. Duo do trojlístku doplnila Linda Vítová, která si tak coby především výborná triatlonistka připsala další chodeckou zkušenost. Dvacítku ušla za 1:50:36.