Olomouc: Rekordní účast, časy nikoli

neděle 24. června 2012
Nejlepší výkony při 3. Mattoni 1/2Maratonu Olomouc v teplém podvečeru odolaly, Etiopie udržela nadvládu v souboji běžeckých velmocí s Keňou v počtu vítězství.

Tentokrát triumfovali 22letá Yeberqual Meleseová v osobním rekordu 1:11:33 a 25letý Nicholas Kipkemboi z Keni za 1:01:48. Po třetím ročníku tak vypadá skóre 4:2 ve prospěch Etiopie. „Jsem šťastná, že jsem to dokázala,“ říkala Meleseová. „Závod se mi líbil, ale bylo to těžké,“ dodal Kipkemboi, který se odpoutal spolu s Kiplagatem ze čtyřčlenné skupinky na 15. km. V tu chvíli už v ní chyběl hlavní favorit Daniel Chebii, vítěz Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice. Překonat rekord závodu se pak Kipkemboiovi nepodařilo.

Druhý skončil jeho krajan Henry Kiplagat, už potřetí letos na českých půlmaratónech druhý… Třetí doběhl Tujuba Beyu z Etiopie. Mezi ženami patřily stupně vítězů komplet Etiopii. Druhá byla vítězka z Českých Budějovic, 21letá Tadelech Bekeleová, třetí pak Shone Imanaová.

Nejlepší z českých běžců Jan Kreisinger dokončil jedenáctý, jako druhý nejlepší Evropan za Rusem Kulkovem. „Domlouvali jsme se na spolupráci, ale na trati to nějak nevyšlo. A on mi nakonec utekl. Ale nedávat mu nebudu,“ řekl o svém spolubydlícím z hotelového pokoje. Kreisinger běžel 1:08:12. „Docházely mi síly, jsem před začátkem závěrečné předolympijské přípravy. Ale atmosféra tady byla super, ještě lepší než před dvěma týdny u nás v Budějovicích.“

Skvělí diváci podél trati pomohli k sedmému místu nejlepší Češce, domácí Petře Kamínkové (1:21:27), která byla taktéž druhou evropskou běžkyní. „Bylo tu nejvíc lidí, v cíli jsem cítila úplně mravenčení po celém těle. Potrápila jsem se, ale užila si to. Osobák si už nezaběhnu, ale pořád budu závodit pro radost a třeba to vydá na slušné časy,“ řekla 38násobná česká mistryně na nejrůznějších tratích, která pozvolna opouští vrcholovou scénu. Těsně za ní byla Čechoameričanka Eva Chaseová, až pak další tuzemské atletky, 28letá Šárka Macháčková a úžasná 49letá veteránka Ivana Martincová.

Teplý letní podvečer přinesl účastnický rekord, hlavní trať jich dokončilo přes 1700 běžců, rozběhlo se jich ještě dva tisíce více. Mezi nimi třeba bývalý ministr dopravy, 66letý Jaromír Schling, muž s transplantovaným srdcem Aleš Tvrdý, jeho lékař profesor Jan Pirk, squashový šampion Jan Koukal, nebo Martin Karas z marketinku Karlovarských minerálních vod. Rodinný běh na 3,5 km si užil i známý biker Radim Kořínek s dcerkou Natali. „Za rok bych rád zkusil celý půlmaraton,“ slíbil.

Ve štafetách se ukázali místní ligoví fotbalisté, volejbalistky nebo herci Moravského divadla. Kvarteto Sigmy Olomouc ve složení Lovásik, Kučera, Vašíček, Dreksa časem1:32:35 o 21 vteřin překonalo půlmaratonský čas českobudějovických fotbalistů před dvěma týdny. „Bylo vedro, Lovas (trenér gólmanů Lovásik) nám to trošku zbrzdil, ale bylo to moc pěkný,“ řekl finišmen Pavel Dreksa.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc bude jako čtvrtý podnik seriálu RunCzech.com usilovat o známku kvality mezinárodní atletické federace. Pokud by závod získal Bronz label, stala by se stotisícová Olomouc nejmenším městem na světě, která se jí může pyšnit. Vedle kupříkladu maratonů v Naganu nebo Düsseldorfu či 20 km v Paříži.