přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. června 2010, 13:55

Olomouc přišla o čas pod jednu hodinu

Z původně ohlášeného pořadí premiérového Volkswagen olomouckého půlmaratonu musela být pro zkrácení trati diskvalifikována trojice běžců. Vítězství tak připadlo původně třetímu Josephu Mareguovi za čas 1:03:20.

„Vedoucí trio závodu v prvním okruhu ve Smetanových sadech neúmyslně předčasně odbočilo z tratě závodu, protože se vydalo za motocyklem s TV kamerou, a zkrátilo si tak oficiální trasu o několik set metrů,“ píše se v tiskovém prohlášení vydaném pořadateli z tempo team, sesterské společnosti PIM. „Je mi líto, že k této události došlo,“ uvedl hlavní organizátor Carlo Capalbo. „Myslíme si, že roli sehrál fakt, že se běželo na této trase poprvé a také trocha souhry náhod. Takové věci se můžou stát, ale v každém případě musíme respektovat pravidla IAAF a Českého atletického svazu.“


Maregu, vítěz po diskvalifikacích - foto: tempo team

Z výsledkové listiny v důsledku porušení regulí proto vypadla provinivší se trojice – původně ohlášený šampion Stephen Kibet, druhý v pořadí Stephen Tum a také čtvrtý Mourice Musyoki. Diskvalifikací vítěze tak Olomouc přišla o premiéru času pod jednu hodinu na českém území. V upraveném pořadí nahradila Keňany na stupních vítězů trojice jejich krajanů. Jako rekord trati tak bude platit minimálně do příštího ročníku čas 1:03:20, za nějž zvládl 21.1 kilometru Joseph Maregu. Pod 65 minut se také ještě dostali Dennis Musembi Ndiso i Benson Olenakeri – 1:04:24 a 1:04:58. Posunul se pochopitelně i nejlepší český závodník Daniel Orálek, jemuž patří nakonec šestá příčka.

„Celý tempo team musí poděkovat vedení města a kraje za perfektní spolupráci. Od skončení závodu dostáváme mnoho zpráv od běžců, kteří si pochvalují neuvěřitelnou atmosféru nejen na náměstí, ale i po celé trase závodu, za což patří občanům i návštěvníkům Olomouce obrovský dík,“ vyjádřil se dále Capalbo v prohlášení k jinak účastnicky i divácky vydařenému závodu. „Věříme, že v srdcích stovek amatérských běžců a fanoušků zůstanou nezapomenutelné vzpomínky právě na atmosféru 1. ročníku, inspirují další své přátele k běhání a za rok se vrátí v ještě hojnějším počtu,“ doplnil jej marketingový ředitel tempo team Jiří Nečásek.

Michal Procházka

Vytisknout