přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. června 2010, 17:21

Olomouc na vlně úspěchu pražského běžeckého seriálu

Před půl rokem se zrodila myšlenka uspořádat další vrcholnou běžeckou akci v hanácké metropoli. Premiéra Volkswagen olomouckého ½maratonu se uskuteční večer 26. června.

Před sedmi měsíci nadšenci z Olomouce vyzvali organizátory ze společnosti PIM k pomoci s přípravou běžecké akce v horizontu několika let. Hlavním strůjcem myšlenky byl Václav John. „Do svých 40 let téměř nesportoval, a přesto se v roce 2002 vsadil, že do svých 50 let uběhne maraton. V roce 2008 si sen proměnil ve skutečnost a zaběhl svůj první Volkswagen Maraton Praha,“ píše se v tiskovém sdělení firmy „tempo“, sesterské společnosti PIM. „A to mu bylo málo. Znovu se vsadil v roce 2009. Jako správný olomoucký patriot, byť ne rodilý, tentokrát myslel i na své krásné město. Vsadil se, že do 5 let se bude v Olomouci běhat noční půlmaraton.“

olomouc_pulmar_2010_plakat_v.jpg

Tým kolem italského Čecha Carla Capalba nelenil a sázku Johnovi umožnil vyhrát za méně než rok. „Důležité byly kontakty místních na magistrátu, hejtmanství, díky nimž máme podporu města i kraje,“ řekl marketingový ředitel PIM Jiří Nečásek. „Ostatní základní věci už umíme,“ dodal s odkazem na příklad startovních čísel. Pořadatelé očekávají na premiérový ročník úctyhodnou účast až dvou tisíc půlmaratonců, aktuální počet přihlášených už překročil tisícovku a blíží se patnácti stovkám. Na rozdíl od pražských akcí tvoří zahraniční běžci menšinu, přesto není pětina při startu akce málo. „Slovensko, Polsko, Itálie – to jsou tři země s nejvíce účastníky,“ přiblížil Carlo Capalbo.

Olomoucký půlmaraton vzali pražští pořadatelé za svůj a ambice, které s ním mají, nejsou menší než s vlastními akcemi v hlavním městě. „Chceme být druhým nejkvalitnějším půlmaratonem po Praze a také zde kombinovat elitního pole s masovou účastí,“ prohlašuje Nečásek. A při prvním ročníku se netají útokem na hranici 61 minut, kterou dříve zaběhlo šest pozvaných keňských borců a nejlepší z nich Joseph Maregu dokonce pokořil i hranici jedné hodiny. Českou špičku budou zastupovat Daniel Orálek a Pavel Novák. Hvězdou ženského závodu a tváří celého půlmaratonu je mnohonásobná česká šampionka vytrvaleckých tratí Petra Kamínková, žijící v Olomouci. Z domácí elity ji doplní letošní mistryně republiky v maratonu Radka Churáňová.

Klíčovým kritériem výkonnostní úspěšnosti je – vedle neovlivnitelného počasí – trať. Na té si dali v Olomouci záležet. „Měla by být rychlejší než v Praze, není na ní tolik zatáček, přitom by měla vést centrem, kolem parku, takže zůstat zajímavá, po kostkách se poběží jen asi osm set metrů,“ vypočítává výhody trasy Nečásek. Jediné co nemohou hned při první ročníku v Olomouci získat, je známka pro běžecké závody od IAAF. „Musíme počkat dva roky. Ale už příští rok o ni budeme usilovat pro třetí ročník,“ potvrdil Capalbo.

Charita už se u akcí tohoto typu stává samozřejmostí. V Olomouci tak bude možné adoptovat za stokorunu strom, který pak oživí některou z běžeckých tras. To, že je běh opravdu téměř pro každého, dokazuje Vojtěch Koudelka. Někdejší talentovaný běžec, který prodělal transplantaci ledviny, už má za sebou odběhnutý půlmaraton a na Hané by 26. června rovněž neměl chybět.

Stránky závodu

Michal Procházka

Vytisknout