přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Olomouc hostí boje o vícebojařské tituly a limity

První z vrcholů atletické sezony přichystá již tento víkend Olomouc, kde se od pátku 8. do neděle 10. června utkají vícebojaři o tituly mistrů České republiky.

Připraveny jsou soutěže v kategoriích žáků a žákyň, dorostenců a dorostenek, juniorů a juniorek i dospělých, celkově se přihlásilo 115 závodníků a závodnic. Muži a ženy budou soupeřit o vícebojařské republikové vavříny po třicáté osmé.

Úřadujícími mistry z Tábora jsou: v desetiboji mužů Josef Karas (7837 bodů), v sedmiboji žen Denisa Ščerbová (5828 b). Juniorské tituly loni získali Antonín Vácha (7148) a Eliška Klučinová (5331). V dorostenecké kategorii zvítězili v Táboře Jan Carda (6400) a Kateřina Cachová (5282). Žákovskými šampióny jsou prozatím Jaroslav Chlebík (5186) a Markéta Mikešová (4485).

Program mistrovství zahájí v pátek 8. června v 11 hodin dorostenci během na 100 metrů. Během dne se pak rozběhnou také soutěže dorostenek, žáků a žákyň. V sobotu 9. června budou jejich závody dokončeny, boje o medaile zahájí i zbývající druhá polovina kategorií: muži, ženy, junioři, juniorky. Neděle 10. června je pak vyhrazena pouze pro tyto závodníky, na poslední disciplínu patnáctistovku vyběhnou muži v 6 hodin večer.

V kategorii mužů by letos měl vítězství obhajovat Josef Karas, ale do Olomouce nepojede. „Chci závodit za deset dní na mítinku v Kladně,“ vysvětluje svou neúčast. „Není možné absolvovat Götzis, Olomouc a Kladno v tak krátkém čase. V červenci mě navíc čeká ještě Evropský pohár,“ prozradil další plány. Boj o titul se tak otevírá dalším závodníkům, na startu je i loni stříbrný Pavel Baar. „Prioritou je pro mě první místo, největšího soupeře vidím v Martinu Gabrielovi,“ sdělil ve středu a dodal: „Pokud jde o výkon, chtěl bych určitě získat 7000 a každý bod navíc bude dobrý.“ O tuto „magickou“ hranici, ale také o medaili se určitě bude chtít kromě Baara a Gabriela poprat také Adam Formánek nebo Václav Krejčíř, atleti, jejichž osobní rekordy jsou zatím těsně pod sedmi tisíci bodů. Mezi mladými vícebojaři, kteří startují – nejstarší závodník je ročník 81, tak můžeme očekávat vyrovnané souboje.

Titul mezi juniory již nemůže obhajovat Antonín Vácha, postoupil mezi muže (i tam však mezi přihlášenými chybí). Hlavním favoritem proto bude Adam Nejedlý, který na Pražských vícebojích splnil limit na mistrovství Evropy do 19 let v Hengelu. O další cenné kovy bude určitě bojovat loni bronzový Tomáš Nešvera, nakonec jediný medailista z republiky v Táboře na startu, nebo loňský dorostenecký šampión Jan Carda.

K favoritům v kategorii dorostenců by měl patřit loni bronzový Matěj Čejka, závodit bude i stříbrný žák z Tábora Jan Šimon. V této věkové skupině je však nejpočetnější pole na celém šampionátu, a proto lze očekávat vyrovnané souboje. Navíc dorostenci usilují o relativně mírný limit na světové mistrovství v Ostravě (5500 b). I mezi žáky lze očekávat vyrovnaný závod, mírným favoritem by měl být republikový mistr z letošní haly Dominik Dvořák.

Ani soutěž žen nemá na startu svoji loňskou mistryni. Denisa Ščerbová prohlásila již po splnění ostrého limitu v sedmiboji v Götzisu, že pro ní zůstává prioritou účast na MS ve skoku dalekém, který nemá zatím zajištěný. Přesto můžeme očekávat zajímavý závod, v němž bude největší favoritkou jednoznačně Michaela Hejnová, jejímž cílem je Ósaka: na mírnější limit potřebuje 5900 bodů. O další medaile se poperou Jana Korešová, loňská vicemistryně, a Marie Burešová, která v Táboře na třetím místě zaostala za stříbrem o pouhé dva body. „Mým cílem je vybojovat účast ve čtyřčlenném týmu na Evropském poháru ve víceboji,“ sdělila Korešová další motiv souboje mezi závodnicemi a upozorňuje i na další soupeřku v bitvě o medaile Kateřinu Konvalinkovou. „Chtěla bych předvést výkony na hranici osobáků a lepší a věřím, že to bude stačit na dobré umístění,“ dodala Korešová. Zajímavostí soutěže je i start dvou dorosteneckých šampionek, Kateřiny Cachové a Nikol Ogrodníkové, obě chtějí splnit limit na mistrovství Evropy do 19 let v Hengelu. Cachová zvítězila loni na republice v Táboře, Ogrodníková letos v hale ve Stromovce.

Juniorky mají favoritku jasnou, Eliška Klučinovou, obhájkyni titulu z Tábora. V startovním poli je navíc nejméně závodnic, jen osm. Klučinová bude také jistě chtít splnit limit na juniorské mistrovství Evropy, na Pražských vícebojích jí uniklo 5250 o pouhých 17 bodů. O další medaile lze očekávat otevřený boj, stříbrná i bronzová z loňska chybějí, adeptkou cenného kovu bude patrně i Lucie Ondraschková, loni třetí mezi dorostenkami.

Dorostenky svedou určitě ostrou bitvu o nejvyšší umístění, i ony mají relativně mírné kritérium na ostravské mistrovství světa (4500 b). Chybí všechny loňské medailistky (Cachová, Ogrodníková i Ondraschková – z výše uvedených důvodů), k mírným favoritkám patří druhá a čtvrtá z halového republikového šampionátu, Simona Grénarová a Marie Beranová. Také mezi žákyněmi lze očekávat otevřený závod, loňské medailistky chybí. Mírnou favoritkou by mohla být halová mistryně Linda Komínková.

                                                                                        Michal Procházka