přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

17. července 2010, 01:33

Oliver sahá po světovém rekordu

Americký překážkář David Oliver zaběhl na sto desítce čtvrtý čas všech dob, v Paříži padly další čtyři výkony roku. Z dvojice českých zástupců se vedlo lépe Michalu Balnerovi na pátém místě.

David Oliver potvrdil svou životní formu také výkonem na pařížské Diamantové lize. Američan se stal totiž třetím sprinterem na 110 m překážek, který pokořil hranici 12.9 vteřiny. Před ním se to povedlo dvakrát Dayronu Roblesovi a jednou Liou Siangovi. Oliver se k nim přidal časem 12.89, dvě setiny od dva roky starého Roblesova světového rekordu z Ostravy. Jeho nejlepšími dnešními sekundanty byli krajané Wilson (13.12) a Ashe (13.21).


Vymaže Oliver Roblese? - foto: www.graf.cz

První velká letošní bitva titánů, dvou hlavních hvězd pařížského dílu Diamantové ligy, se vydařila věhlasnějšímu, byť mladšímu z Jamajčanů. Na stovce si to rozdali Bolt a Powell a úspěšnější byl v rekordu mítinku 9.84 prvně jmenovaný. Ani jeho kolega, spoludržitel nejrychlejšího letošního času (9.82) Powell, si nevedl v čase 9.91 zle. Pouze jamajské dresy se vešly na stupně vítězů, neboť na sebe znovu upozornil nejmladšího z tria Yohan Blake, který si zaběhl díky 9.95 o setinu osobní rekord.

Druhý z očekávaných soubojů v tyči se nekonal, neboť Australan Hooker se ho kvůli neskočenému základu 540 cm nezúčastnil. Cestu k triumfu tak měl usnadněnou Francouz Lavillenie, který však nic neponechal náhodě a poté, co překonal jako jediný 576, přidal ještě dalších 15 cm. O místo na bedně se pral Michal Balner, leč po úspěchu napoprvé na 540 i 560 cm si zapsal dva křížky na 570 a jeden na 576, což by byl vyrovnaný absolutní osobák. Body tak brali na druhém místě Američan Miles, a na třetím pak Ukrajinec Mazuryk a Polák Michalski, kteří všichni překonali 570 cm.

V rekordu mítinku 65.53 m si vedení v disku upevnila Kubánka Barriosová. Za ní se pak dařilo Evropankám, Rumunce Grasuové a Chorvatce Perkovičové, které se na stupně vítězů dostaly hody za 63 metrů. Věře Cechlové se závod příliš nevydařil, s výkonem pod 60 metrů (59.36), skončila devátá.

O výkon roku na čtvrtce se postaral znovuzrozený Američan Wariner časem 44.49. Rekordy za ním lámali Jamajčan Gonzalez, pokořil osobní maximum díky 44.63, a Jonathan Borlée, jenž upravil dokonce belgické statistiky s 44.77. O zbývající přepisy tabulek se postarali běžci. Významně pod 4 minuty stlačila výkon roku na patnáctistovce Ruska Alminovová – 3:57.65. Hned další tři mílařky se vešly do poslední půl vteřiny pod tuto významnou metu – mezi nimi i dvě Evropanky, Francouzka Dehiba Chahydová a Britka Dobriskeyová.

Keňský stýplař Brimin Kipruto přiblížil letošní nejlepší čas na 90 setin k osmiminutové hranici, navíc jej může těšit, že se vítězstvím o vteřinu nad Paulem Koechem na svého soupeře bodově dotáhl v seriálu. Vynikající pětkou za 14:27.41 se blýskla další zástupkyně keňské velmoci Viviant Cheruiyotová, která v závěru odrazila útok etiopské rivalky Ejiguové, obě se nyní dělí o vedení v Diamantové lize s osmi body.

V rekordech mítinku si plné bodové zisky připsali běloruská koulařka Michněvičová (20.78), chorvatská výškařka Vlašičová (202 cm), čtyři diamantové body si z Paříže odvezli také dálkařka Reeseová (679), trojskokan Giralt (17.49), půlkař Kaki (1:43.50), oštěpař Thorkildsen (87.50), dvoustovkařka Felixová (22.14).

Výsledky naleznete zde.

Michal Procházka

Vytisknout