přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. září 2010, 16:18

Ohlédnutí za víkendem

Vracíme se k událostem ze soboty i neděle, které zatím zůstaly z různých důvodů opomenuty. Na domácí půdě především mítink v Domažlicích, za českými hranicemi se velmi zajímavě rozběhla sezona mimo dráhu.

Oštěpař Jakub Vadlejch v srdci Chodska potvrdil, že v září pravidelně zazáří. Oproti loňskému juniorskému rekordu (81.95) přidal metr – 82.97 – a dále než na „Hvězdném házení“ v Domažlicích hodil při osobním rekordu na začátku sezony v Olomouci. Předčil tak své nové kolegy ze skupiny Jana Železného, Petr Frydrych se prezentoval 80.70 m, Vítězslav Veselý zapsal 78.24. Ženská soutěž patřila Jarmile Klimešové za 55.32 před Nikolou Ogrodníkovou (52.20).


"Specialista na září" Jakub Vadlejch - foto z VC Ústí n/L 2009: www.graf.cz

Disk i kouli ovládl Jan Marcell, ve své doméně se předvedl solidním hodem 61.34 m, o dva metry delším než Libor Malina. Obdobný diskařský souboj svedly Eliška Staňková (53.81) s Kateřinou Klausovou (51.70).
Výsledky z Domažlic

Několik hvězd se podařilo přitáhnout mítinku v japonském Kawasaki. Francouzský rychlík Lemaitre zvládl stovku v protivětru 1.6 m/s za 10.26, chorvatská výškařka Vlašičová se přenesla přes 197 cm. Domácí špičku reprezentoval oštěpař Jukifumi Murakami, bronzový medailista z MS v Berlíně podlehl s 82.51 pouze Finu Pitkämäkimu (83.12).
Výsledky z Kawasaki

Na pomezí mezi dráhovou a silniční atletikou bylo střetnutí Anglie a Austrálie, které sice proběhlo v ulicích Gatesheadu, ovšem v disciplínách, jaké běžně známe ze stadionů. Těsné vítězství v poměru 5:4 zůstalo na půdě pořádající Anglie, přispěli k tomu Mark Lewis-Francis stovkou za 10.12, Marlon Devonish na 150 m (14.88), Hannah Englishová mílí (4:38), Luke Cutts tyčkou (520, Australan Hooker nezaložil) a Andy Turner překážkovou stodesítkou (13.40). Hosté z Austrálie předčili domácí doublem Sally Pearsonové na překážkové stovce (12.85) i hladké 150 (16.86), na dvou mílích díky Craigu Mottramovi (8:31) a dálce Chrise Noffkeho (790).
Výsledky z Gatesheadu

Chodecká challenge má jasno o svých vítězích, na domácí půdě v Pekingu se jimi stali čínští reprezentanti. Prvenství v mužském závodě i seriálu vybojoval teprve 17letý Wang Zhen (česká transkripce Wang Čen), který zvládl trať v nejrychlejším juniorském a druhém čase historie absolutně 37:44. Druhé místo obsadil Chu Yafei (Čchu Ja-fej) za 37:57 před Giorgiem Rubinem. Italův výkon se však nepočítal do challenge, a tak úplný triumf Číňanů dokonal Wang Hao (Wang Chao), který došel stejně jako Rubino za rovných 38 minut.
Ženskou desítku sice ovládla Ruska Tatjana Sibilevová za 41:53, ovšem celkové vítězství v seriálu patří v cíli s půlminutovou ztrátou druhé Liu Hong (Liou Chung). Za ní se v závodě i celé challengi srovnaly Němka Melanie Seegerová (42:36) a další Číňanka Li Yanfei (Li Jen-fej).
Zprávu ze závodu v Pekingu a výsledky seriálu naleznete zde.

Parádní půlmaratonský debut si připsala Meseret Defarová. Ve Filadelfii držitelka světových rekordů v hale zaběhla 67:44, jen čtyři ženy zvládly 21kilometrovou trať letos zatím rychleji. K osobnímu rekordu Etiopie vybičovala také Lineth Chepkuruiovou, Keňanka prohrála v souboji zástupkyň velmocí o dvě vteřiny. Také za vedoucím duem se to hemží rychlými časy, do rozmezí 68:31 až 68:40 se vešla další Etiopanka Kidaneová, Američanka Flanaganová i Novozélanďanka Smithová.
Mužský závod pro sebe získal Keňan Matthew Kisorio za 60:16, o devět vteřin tak připravil první letošní silniční porážku někdejšímu krosovému mistru světa z Etiopie Gebremariamovi.

Třetího nejrychlejšího času na půlmaratonu „z jednoho místa na druhé“ v historii dosáhl světový rekordman na dvojnásobné vzdálenosti Haile Gebrselassie. Etiopský fenomén si s tratí z Newcastlu do South Shields poradil za 59 minut a 33 vteřin, přesto nebyl spokojen s časem, přičítal jej však podivnému zrychlení Gharíba již po první míli. Gebrselassie Maročanův tah jako jediný akceptoval a v cíli nastřádal takřka dvouminutový náskok na Kiplimo Kimutaie. Keňan sice obhájil druhou příčku z loňského ročníku, avšak zdaleka nezopakoval však svůj tehdejší osobní rekord (59:44 vs. 1:01:23). Sám autor útoku Gharíb dokončil na bronzové pozici za 62 rovných.
Mezi ženami uspěla rovněž etiopská vytrvalecká škola, zásluhou Berhane Adereové a výkonu 68:49. Portugalky Ana Dulce Felixová a Marisa Barrossová finišovaly o 12, resp. 20 vteřin za vítězkou.

A na závěr zajímavá zpráva, která přišla z Bostonu, kde se dokázal na čtvrtou příčku v krosovém závodě prosadit juniorský vicemistr z dráhy Jakub Živec.

Michal Procházka

Vytisknout