přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. září 2017, 14:34

Ohlédnutí za Diamantovou ligou 2017

Osmý ročník nejprestižnějšího atletického seriálu je již minulostí a neztratili se v něm ani naši reprezentanti. Však také díky oštěpařům letos získala česká atletika hned dvě diamantové trofeje. Přinášíme přehled toho nejzajímavějšího, co se v letošní Diamantové lize událo.

Osmero českých finalistů, dva oštěpařské diamanty

Celkem osmi českým reprezentantům se podařilo kvalifikovat do finálových závodů v Curychu a Bruselu. Měli tak možnost usilovat o zisk diamantové trofeje. Dvěma z nich se to nakonec podařilo. Obě oštěpařské soutěže totiž měly české vítěze. Mezi muži dokázal obhájit loňský primát Jakub Vadlejch, když porazil jak mistra světa Johannese Vettera, tak i olympijského šampiona Thomase Röhlera. Se dvěma triumfy v tomto seriálu se tak vyrovnal tréninkovému parťákovi Vítězslavu Veselému, jenž tuto soutěž opanoval v letech 2012 a 2013.

To Barbora Špotáková si v curyšském finále dokráčela již pro svůj pátý triumf v rámci Diamantové ligy. Ze zisku diamantové trofeje si radovala již v premiérovém ročníku 2010. Následovalo prvenství v olympijské sezóně 2012 a pak kralovala hned dvakrát za sebou v letech 2014 a 2015.

Velmi blízko k vítězství v nejprestižnějším atletickém seriálu měla Zuzana Hejnová. Vítězce z let 2013 a 2015 k tomu chyběly pouhé čtyři setiny. Přesto, že si dokázala v bruselském finále vylepšit sezónní maximum na 53.93, našla jednu přemožitelku, kterou byla olympijská vítězka Dalilah Mohammadová ze Spojených států, která zaznamenala čas 53.89 a byla to právě ona, kdo se nakonec radoval z primátu.

Na pomyslné stupně vítězů v rámci finále se dostala také výškařka Michaela Hrubá, která tak završila úspěšnou sezónu, ve které se stala juniorskou mistryní Evropy a také nejmladší českou finalistkou na světovém šampionátu. V nepříznivém počasí se dokázala v Bruselu přenést hned napoprvé přes 188 centimetrů, což jí zajistilo třetí příčku. V závodě kralovala suverénka letošní sezóny Maria Lasitskeneová z Ruska, která tentokrát skočila 202 centimetrů.

Velmi cennou čtvrtou příčku vybojoval na hladké čtvrtce Pavel Maslák. Svěřenec Dalibora Kupky si dokázal dobře rozvrhnout síly a  nechal za sebou některé favority. S výkonem příliš spokojen nebyl, ale umístění bylo nad jeho očekávání. Pátého místa dosáhl při finále v Bruselu koulař Tomáš Staněk, který se sám nechal slyšet, že již pociťoval únavu z dlouhé sezóny. Překvapivým držitelem diamantové trofeje se stal Američan Darrell Hill, který vyhrál v novém rekordu mítinku 22.44. Mezi osmičku nejlepších se vešel ještě mílař Jakub Holuša. Závodu na 1500 metrů dominovali Keňané. Nejlepším z nich byl Timothy Cheruiyot. Naopak podle představ se ve finálovém závodě tyčkařů nedařilo Janu Kudličkovi, jenž zdolal jen svou základní výšku a obsadil jedenácté místo. Vítězem se stal Američan Sam Kendricks, který přerušil sedm let trvající nadvládu Francouze Renauda Lavillenieho. Ten v Curychu nezvládl ani svůj základ a skončil bez výkonu.

Obhájci diamantové trofeje

V rámci Diamantové ligy se závodí ve dvaatřiceti disciplínách, po šestnácti v každé kategorii. Čtvrtina z nich měla stejného vítěze jako v loňském roce. Nad ostatními rozhodně vyčnívají chorvatská diskařka Sandra Perkovičová a americký trojskokan Christian Taylor. Oba se totiž z celkového prvenství v Diamantové lize radovali již pošesté v řadě. Dalšími obhájci jsou již zmiňovaný oštěpař Jakub Vadlejch, jamajská sprinterka Elaine Thompsonová na stovce, bahrajnská stýplařka Ruth Jebetová, srbská dálkařka Ivana Španovičová, řecká tyčkařka Katerina Stefanídiová a keňský stýplař Conseslus Kipruto.

Deset nových rekordů DL

V deseti disciplínách se v průběhu letošního ročníku Diamantové ligy posunula hodnota jejího rekordu. O tento počin se postaralo pět mužů a šest žen (v tyči dvě závodnice). Hned na prvním mítinku v Dauhá se posunul do čela této statistiky německý oštěpař Thomas Röhler, jehož náčiní dolétlo na 93.90. V Šanghaji se pak zaskvěl jihoafrický dálkař Luvo Manionga, když dolétl na 861 centimetrů. Podobně se vedlo v Eugene americkému trojskokanovi Christianu Taylorovi, jenž stanovil hodnotu historického maxima DL na 18.11. V marockém Rabatu zaznamenal rekord tohoto seriálu americký koulař Ryan Crouser, když vrhl 22.47. V Lausanne zase zaběhl nejrychlejší čtvrtku v rámci Diamantové ligy Jihoafričan Wayde van Niekerk, který zvládl jeden okruh za 43.62.

První letošní ženský rekord zaznamenala v Eugene Tori Bowieová na dvoustovce, kterou prolétla za 21.77. V Monaku využila rychlé dráhy Jihoafričanka Caster Semenyová a byl z toho čas 1:55.27. V Lausanne se přepisovaly historické tabulky DL hned dvakrát. V závodě na jednu míli se stala rekordmankou Etiopanka Genzebe Dibabaová, která uběhla tuto trať za 4:16.05. Ve výškařském sektoru pak předvedla jedinečný výkon 206 centimetrů Ruska Maria Lasitskeneová. Při curyšském finále pak hned dvě závodnice dokázaly vyrovnat rekord Diamantové ligy, který má hodnotu 487 centimetrů. Dramatického souboje využily staronová rekordmanka Katerina Stefanídiová a nyní již spoludržitelka tohoto historického maxima Američanka Sandi Morrisová.

Vítězové Diamantové ligy 2017

100 m                   Chijindu Ujah (GBR)                                       Elaine Thompsonová (JAM)
200 m                  Noah Lyles (USA)                                           Shaunae Miller-Uibová   (BAH)
400 m                  Isaac Makwala (BOT)                                   Shaunae Miller-Uibová (BAH)
800 m                  Nijel Amos (BOT)                                           Caster Semenyaová (RSA)
1500 m                Timothy Cheruiyot (KEN)                             Faith Kipyegonová (KEN)
5000 m                Hellen Obiriová (KEN)                                   Mohamed Farah (GBR)
100/110 m př.    Sally Pearsonová (AUS)                                Sergej Šubenkov (ANA)
400 m př.            Kyron McMaster (IVB)                                  Dalilah Muhammadová (USA)
3000 m př.          Conseslus Kipruto (KEN)                Ruth Jebetová (BRN)
koule                    Darrell Hill (USA)                                            Gond Lijiao (CHN)
disk                       Andrius Gudžius (LTU)                                   Sandra Perkovičová (CRO)
oštěp                   Jakub Vadlejch (CZE)                                   Barbora Špotáková (CZE)
dálka                    Luvo Manionga (RSA)                                   Ivana Španovičová (SRB)
trojskok               Christian Taylor (USA)                                  Olga Rypakovová (KAZ) 
výška                    Mutaz Essa Barshim (QAT)                          Maria Lasitskeneová (ANA)
tyč                        Sam Kendricks (USA)                                     Katerina Stefanídiová (GRE)

Petr Jelínek

Vytisknout