přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Ohlédnutí za atletickým víkendem

O čem jsme ještě nepsali, aneb stručné zprávy a zprávičky z atletického dění, které zrodily předchozí dny.

Pátek
Cantwellův výkon roku
Halový světový šampion z Valencie Christian Cantwell obsadil první příčku letošních tabulek, když v německém Nordhausenu vrhl 21.47 m a porazil i mistra světa z eroku 2007 Reese Hoffu (20.34). Třetí byl domácí Ralf Bartels (20.14).

Dvě letenky JAR – Berlín
Hned dva závodníci Jihoafrické republiky se nominovali na srpnové MS v Berlíně při závodech série Yellow Pages v Potchefstroomu. Sunette Viljoenová poslala svůj oštěp do vzdálenosti 62.15 m a halový mistr světa Khotso Mokoena předvedl 815 cm.

Robles odložil starty
Světový rekordman v běhu na 110 m př. Dayron Robles z Kuby kvůli drobnému zranění odvolal účast na závodech v Göteborgu (29.1.) a Malmö  (3.2), na padesát procent prý vidí šance, že se dá do pořádku pro mítink ve Stuttgartu (7.2.). Stále má však v diáři Karlsruhe, Düsseldorf a Prahu.

Herms prý zemřel přirozenou smrtí
Za náhlou smrt šestadvacetiletého německého běžce na 800 m Reneho Hermse mohl podle výsledků pitvy virový zánět srdečního svalu. Informovala o tom německá média.

Sobota
Tour se povedla
Organizátoři Moravské výškařské tour si pochvalují výsledky, kterých bylo při pátém ročníku dosaženo. „Celkově padly dva rekordy mítinků, tři světové výkony roku a v obou halách bylo zaplněné hlediště. Beskydská laťka zaznamenala nejvyšší bodový zisk ve své historii (11 102) a Hustopečské skákání druhý nejvyšší (11 331). Oba mítinky jsou zatím jasně nejlepší v bodovaní za rok 2009. V průběhu pěti let seriál přinesl už 17 výkonů 230 cm a víc mezi muži a 26 výkonů 192 cm a víc mezi ženami,“ hodnotí manažer seriálu Alfons Juck.

Skoky ve Volgogradu
Na Poháru gubernátora předvedla zatím nejdelší trojskok sezony Anastasia Taranovová, když skočila 14.67 m a o pět centimetrů porazila Oxanu Udmurtovovou. V dálce však po výkonu 6.66 m o centimetr nestačila na Olgu Kučerenkovou.

Maskotem MS medvídek 
Organizátoři MS v Berlíně představili oficiálního maskota. Je jím medvěd, který je i v erbu německé metropole. Současně vyzvali veřejnost, aby jim pomohla v hledání jména pro medvídka. Návrhy a podněty jsou vítány na www.berlin2009.org.

Neděle
Začal tím, že ulil

Olympijský medailista v běhu na 110 m př. David Oliver začal sezonu první diskvalifikací za špatný start v životě. Premiérový zážitek se mu přihodil ve finálovém běhu na mítinku v Gainesville. Předtím vyhrál rozběhy za 7.13 na 55 m dlouhé trati.   

Běhy v Rusku
Úřadující halová mistryně Evropy v běhu na 800 m Oxana Zbrožeková se v Moskvě uvedla výkonem 2:01.53. Maria Konovalovová běžela trojku za 8:57.80. V Petrohradě přidala zatím nejrychlejší patnáctistovku v sezoně Natalia Jedovkimovová, když tuto trať zaběhla za 4:07.72.

V Bordeaux úřadovala vichřice
Plánovanému mezinárodnímu mítinku v Bordeaux, na který bylo prodaných 4000 vstupenek, udělal čáru přes rozpočet silný vítr, který v sobotu halu poškodil. Závody musely být zrušeny, ale řada atletů již byla na cestě. To se týkalo i tyčkaře Štěpána Janáčka, kterého zpráva zastihla při mezipřistání v Paříži. Vracel se tedy zpět a tyče za ním přiletěly až v pondělí. Ještě krušnější cestu však měly slovenské sestry-skokanky Velďákovy, kterým už neletěl spoj do Košic a tak jeli s Janáčkem, přespaly u nich doma, v neděli trénovaly v Praze a večer teprve vyrazily na cestu domů. 
Francouzský překážkář Ladji Doucuré jel místo mítinku o den později  na lokální závody v Champagne, kde otevřel sezonu za 7.74. 

S využitím EME NEWS

Adam Pražák

Vytisknout