přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Ohlasy české výpravy z ME v krosu

Tereza Čapková skončila na nejlepším místě v kategorii juniorek od roku 1999. Ostatní nezazářili.


Foto: Aleš Gräf
Krátké shrnutí nabízí vedoucí výpravy Dušan Molitoris:
"Naši běžci nejsou zvyklí na to, aby od začátku neztratili pozici. Když se na startovní rovince nechají převálcovat a zůstanou vzadu, tak už nemají šanci na dobré umístění. Druhou věcí, která našim ubrala naděje, byla členitost trati. Sice se běželo po rovině, ale muselo se chvíli nasadit tempo, pak zpomalit, zase se rozeběhnout... zkrátka střídat rychlosti. A to našim taky nejde. Tereza nám udělala radost. Sice na začátku nezachytila skupinku asi dvaceti běžkyň, ale držela se kolem třicítky, bojovala a skvěle finišovala. Vendula musela odstoupit kvůli zranění, ale naštěstí to není nic vážného."

Dušan Molitoris pokračuje: "David Gerych mě zklamal. Nevyšlo mu to, mluvil o nějakých bolestech, ale jeho sen o třicátém místě byl nereálný. Jakub a Martin taky mohli zaběhnout lépe."

Závodníci si stěžovali na dojíždění, ale s ubytováním a celkovou organizací závodu byli spokojeni...
"Organizace byla opravdu dobrá. Dva dny se nad tratí držela mlha, ale v den závodu vysvitlo slunce. Teplota byla okolo 3 až 4 stupňů, takže místy bláto na trati. Přihlížely asi dva tisíce diváků, nechyběly televizní kamery. Doprava do hotelu a zpět na trať byl problém, uznávám, bylo to daleko. Ale snad nejhorší byla cesta zpátky do Prahy. Na letišti se něco porouchalo, takže plánovaným letem se vrátily jen holky s doktorem. My ostatní jsme museli počkat na další let. Namísto dopoledního příletu do Prahy jsme se domů dostali až někdy kolem sedmé večer."

---

Vendula Frintová si přivezla z Tilburgu vymknutý kotník.
"V tu chvíli jsem byla na 55. místě a špatně jsem došlápla. Trať vedla zhruba jednu třetinu loukou, kde byly drny, na další třetině bylo zase bláto."

Běžela jste od začátku naplno a dalo se ještě zrychlit, kdyby se nestal ten úraz?
"Nevím, jestli bych chytla druhý dech. V tom množství závodnic se také neběželo úplně ideálně."

A co zázemí závodu?
"Byla jsem překvapena, že ubytování bylo nějakých 30 - 40 km od závodiště, takže se muselo dojíždět. Ale jinak to organizátoři připravili moc hezky."

---

Jakub Holuša skončil na 75. místě a říká k tomu: "Určitě jsme mohli udělat lepší výsledek. Nechtěli jsme přepálit začátek, ale start jsme pokazili, přiznávám."

Zvolili jste s Martinem Mužíkem pro závod stejnou taktiku?
"Ano, ale pak bylo vše jiné. Běžel jsem podle plánu na Martina, který byl přede mnou, ale on měl pak kolizi a tak jsem ho ztratil za sebou a znovu viděl až v cíli."

Zdá se, že se závod neběžel právě v rukavičkách...
"Byl to boj! Když Martin padal, tak mu závodník za ním narazil kolenem lýtko. Dostal koňara... zkrátka smůla. Pak už se mu s tím běželo těžko."

---

Tereza Čapková se umístila na pěkném 27. místě
"Byl to rychlý závod, držet se špičky bylo složité, jsou trochu někde jinde. Já začala opatrněji, ale v posledním konci jsem zabrala, abych udělala co nejlepší výsledek."

Mělo na to vliv povzbuzování? Vnímala jste okolí?
"Ano, určitě. Naše výprava povzbuzovala a aktuálně mi hlásili, na které jsem pozici. Bylo to super."

A celkový dojem? Na trati bylo bláto a hotel byl daleko...
"Bylo tam hodně blátivých úseků, zpomalovalo to, člověk do toho zabředal a bylo vysilující z toho vždycky vyběhnout. No a hotel byl opravdu daleko, takže jsme museli dojíždět. Ovšem ubytování i strava bylo super."

David Klempíř

Vytisknout