Oheň z Marathonu bude mít přechodné bydliště v Praze

1. května 2010, 16:05

V rámci pražského maratonského víkendu bude v centru české metropole plápolat oheň dovezený z Řecka. Jako pochodeň poslouží dvoumetrový skleněný lev.

Každý rok v předvečer aténského maratonu se na koná ceremoniál zapálení ohně, jehož posláním je symbolizovat světový mír a šířit ideály maratonského hnutí po celém světě. Oheň je poté po celý rok uložen v muzeu maratonu, kde jinde než ve stejnojmenném městečku,  u kterého se v roce 490 př. n. l. odehrála památná bitva s Peršany, po které podle legendy následoval památný běh vojáka Feidipida, jenž měl za úkol oznámit obyvatelům Atén vítězství jejich vojsk. Na počest jeho tradovaného výkonu se na konci devatenáctého století začala tradice dlouhých běhů zvaných maratony, jejichž délka se během let ustálila na 42195 m.


Maratonský lev, foto: PIM


Letos, při 2500. výročí bitvy, se marathonský oheň vydá na pouť po nejvýznačnějších maratonech světa. Jednou z jeho nemnoha zastávek se stane i Praha, kam dorazí ve středu 5. května. U této příležitosti se bude na Staroměstském náměstí přibližně v 16.30 hod. konat slavnostní ceremonie, při které předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek společně s Danou Zátopkovou zažehnou plamen ve skleněné siluetě symbolizující českého lva, kterou navrhla a vyrobila umělecká sklárna Ajeto. Oheň zde bude hořet až do ukončení Volkswagen Maratonu Praha v neděli 9. května.

Adam Pražák
Vytisknout

Krátce

04.12.2016 14:17 O Zuzaně Hejnové vyšla kniha s podtitulem Rychlá holka, autorem je Tomáš Klement.

Archiv zpráv

Kalendář událostí