přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. března 2010, 16:38

Odpočinuté naděje se cítí dobře

Překážkář Petr Svoboda a půlkař Jakub Holuša byli hosty tiskové konference ČAS, pořádané dva dny před odletem výpravy na HMS do katarského Dauhá.

Kéž by vybuchla jeho atomovka
Petr Svoboda odjíždí na světovou akci ve zcela nové roli. Zatímco třeba ještě vloni byl pasován spíše na černého koně, který může překvapit, letošní výsledky staví českého rekordmana do pozici jednoho z neoddiskutovatelných adeptů na medaili. Obdobně to cítí i samotný závodník: „Je to poprvé, co někam jedu zdravý, s velkou formou a jako jeden z nejlepších,“ potvrzuje svěřenec Ludvíka Svobody a jako vždy si staví vysoké cíle. „Pro mě bude propadák, když se nedostanu do finále. Boj o medaile je pak otevřený.“


foto: www.graf.cz

Věří přitom své „atomovce“, jak on říká touze po vítězství natolik nutkavé, že ho žene kupředu a umožní mu v absolutní rychlosti ještě zrychlit. „Zatím ve mě vybuchla tak pětkrát, šestkrát. Třeba na HME v Turíně ve všech třech kolech a pak i v Berlíně. Tam jsem ji ale neukočíroval, dostával se příliš blízko překážkám, sedal si na ně a to mě zpomalovalo,“ líčí Svoboda své zkušenosti s nespoutanou energií, jíž se mu ještě nepodařilo dostat pod kontrolu.

Další důvod, proč letos tolik září, našel Svoboda ve svém zdraví. Na rozdíl od let minulých jej totiž letos, a klepe na dřevo až to duní, nepotkalo žádné zranění. „Dávám si velký pozor, abych správně rehabilitoval a úplný zázrak je pro mě kryokomora. Cítím, že mi děsně pomáhá a navíc nabíjí energií. Chodím tam skoro denně,“ říká na adresu polaria, kde se provádějí terapie v teplotách až mínus 140 st. Celsia.
 
A ještě jedna věc, která Svobodovi pomáhá, byť to může znít paradoxně: nově zavedené pravidlo o nulové toleranci k ulitým startům. „Kde jsou letos lidi typu Turnera, Sedoca, Doucourého? Ti vždycky těžili z toho, že dokázali trefit start. Teď si ale musejí dávat pozor, což vyhovuje takovým šnekům jako já, co nějak vylezou z bloků a pak se teprve rozbíhají,“ řekl s nadsázkou Svoboda, který vloni získal první velkou medaili v kariéře, když doběhl na HME na třetí příčce. Kdyby totéž zopakoval letos, určitě by se nezlobil. „Jenže nás tam je na to třeba takových osm,“ uvědomuje si tuhost konkurence. V potaz přitom musí vzít vedle lídra tabulek Trammella a svého vzoru Dayrona Roblese i obhájce titulu Liu Sianga. Ten se sice nedávno prezentoval na své poměry špatným časem přes osm sekund, ale bylo to po kolizi a navíc, jak ví i Svoboda, čínská ikona se na velké závody připravit umí.

Neudělat stejnou chybu jako předloni a porazit co nejvíce lidí

10TKDO0037.jpg

Půlkař Jakub Holuša v halové sezoně nadchnul svými vynikajícími časy i způsobem, jakým proháněl taková esa jako je Jurij Borzakovskij či Abubaker Kaki. Nyní je před šancí zúročit životní formu na HMS. „Měl jsem dva dny volno, tak se samozřejmě cítím dobře,“ začal odlehčeně odpovídat na otázku na své aktuální rozpoložení. „Cítím, že forma jde nahoru. V pátek jsem měl poslední těžký trénink, z něhož jsem měl docela strach, ale dopadl velmi dobře. Zítra už se jdu jen lehce proběhnout a pak vyrážím,“ pokračoval už vážně svěřenec Josefa Vedry.

Ostuda by pro něj prý byla nedostat se z rozběhu, což se mu „povedlo“ před dvěma lety, kdy běžel jasně na postupové pozici, ale nepohlídal si soupeře. "To, co jsem zatím letos předváděl, mi dává vysoké šance, ale bude to těžké. Soupeři jsou dobří a také taktika bude jiná než na mítincích, kde se běží za vodičem a každý je tak rychlý, na co má. Na MS se určitě takhle rychle běhat nebude, můžou nastat kolize, člověk se může nechat špatně zavřít...atd.,“ vypočítává medailista z loňského ME do 22 let. Proto si ani netroufá říct, jak dopadne. „Chci se dostat do semifinále a porazit v něm co nejvíc lidí,“ uzavírá Holuša.

Adam Pražák

Vytisknout