přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

25. srpna 2011, 14:57

Odpadlíci na stovku se kupí, přibyl Powell

Ještě před pár dny se ozývaly více či méně hlasité tipy, kdože to obhájce titulu na nejkratším sprintu nejvíce prožene. Po nejčerstvějším výpadku už je podle v letošních statistik rychlejší než Bolt pouze Richard Thompson.

Pravdou je, že při svých třech startech na stovce letos Usain Bolt suverenitou nepřekypoval. A pokaždé v tom měly prsty jeho krajané. V květnu se v Římě natrápil s  Powellem, vzápětí v Ostravě se Mullingsem a konečně v červenci jej v Monaku pozlobil Nesta Carter. Jenže v Tegu se odehraje pouze jediná odveta, a to s posledně jmenovaným (ve statistikách o ony dvě „monacké“ setiny za Boltem) a chybět budou i dva největší američtí soupeři. Postupně se tak loučili se startem na MS hned čtyři nejrychlejší sprinteři sezony.

Vezměme to ale po pořádku. Jako první odpadl Tyson Gay, jenž se zranil při amerických „trials“ a patří mu ve statistikách druhá příčka za 9.79 z podivného mítinku na maličkém tréninkovém stadionu kdesi na Floridě. V minulém týdnu byly prakticky současně potvrzeny dopingové prohřešky dvou mužů, kteří v tabulkách následují Gaye. Soupeř Bolta ze Zlaté tretry Steve Mullings i Američan Mike Rodgers své „letošňáky“ 9.80 a 9.85 zaznamenali při diamantovém mítinku v Eugene.

Dnes k této trojici přibyl i lídr sezony s 9.78 z Lausanne Asafa Powell. Jamajčanovi vskutku nejsou hvězdy příliš nakloněny, pomineme-li jeho triumf na hrách Britského společenství, individuální zlato ve své sbírce stále postrádá. V Tegu nepřibude ani jiný cenný kov k jeho bronzům z olympiády a mistrovství světa. Powell se totiž startu na stovce musel pro zranění vzdát, věří však, že by mohl pomoci Jamajce alespoň při obhajobě štafetového zlata. O výpadku svého krajana se Bolt dozvěděl až při dnešní tiskovce. „Nevím, co na to říct,“ reagoval.

Faktem ale zůstává, že po redukci těch, kteří v Tegu nemohou startovat, už je lepší než jamajský Blesk pouze Richard Thompson z Trinidadu a Tobaga. Ten před dvěma týdny posunul národní rekord na 9.85 a je tak o tři setiny před Boltem a Michaelem Fraterem, jenž v týmu Ostrovanů nahradil právě Powella.

Vše výše uvedené ovšem neznamená, že by se snad měla stovka proměnit v nějakou nudnou šeď. I těsně za Boltem následuje hned několik jmen, mezi nimi třeba i současná evropská jednička Christophe Lemaitre, který se zlepšil už na 9.92. Usain Bolt se však soustředí na sebe: „Vracím se po zranění, takže si nemyslím, že mám formu na 9.5. Ale rozhodně budu schopný běžet rychle.“

Michal Procházka

Vytisknout