přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Odložilův memoriál zřejmě uvidí pokus o světový rekord

Hlavní pozornost při sledování červnového Memoriálu Josefa Odložila v Praze na Julisce se možná upne na dráhu při závodě na 10 000 metrů mužů.

Stříbrný medailista z olympijských her v Aténách Sileshi Sihine z Etiopie totiž oznámil pořadatelům, že chce v Praze zaútočit na světový rekord Kenenisy Bekeleho 26:20.31. Dosud nejrychlejší čas na této trati předvedl Sihinův krajan při loňském ročníku Zlaté tretry v Ostravě.

"Sileshi Sihine projevil nejen zájem startovat na našem mítinku, ale i pokusit se zde o světový rekord," potvrdil ředitel Odložilova memoriálu Miroslav Ševčík. Účast držitele osmého nejlepšího výkonu všech dob (26:39.69) zatím není definitivní, ale jeho záměr představit se pražskému publiku potvrdil i Sihinův trenér, vynikající nizozemský vytrvalec minulosti Jos Hermens.  

Konečné rozhodnutí o startu Sihina na Julisce padne v nejbližších dnech: "Do konce dubna by měl start definitivně písemně potvrdit, včetně oznámení o pokusu o světový rekord," upřesnil Ševčík.       

Dvaadvacetiletý Etiopan už prozradil své podmínky k dosažení rekordního času. Zejména jde o zajištění několika kvalitních vodičů, kteří se budou starat o tempo pod 63 vteřin na každý okruh. "Navíc požaduje, aby nestartoval další závodník s osobním rekordem pod 27 minut." Což ale bude v souvislosti se zajištěním tak kvalitních vodičů velmi těžké," doplnil Ševčík. 

Memoriál Josefa Odložila, zařazený i pro rok 2005 do kategorie mítinků IAAF Grand Prix II, je na programu v pondělí 27. června. Rekord mítinku na desítce drží Maročan Abderahim Goumri časem 27:26.01.  

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články