přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. dubna 2010, 15:58

Odložilův memoriál úspěšně „vyhandloval“ disciplíny pro českou špičku

Před pořadatele mítinku na počest vynikajícího běžce nepostavila největší překážku ekonomická krize, ale regulace seriálu evropských mítinků. 17. ročník, který proběhne 14. 6., byl nucen snížit počet disciplín na dvanáct.

„Pravidla se v rámci ‚premium‘ mítinků podstatně zhoršila,“ řekl na dnešní tiskové konferenci hlavní organizátor memoriálu Miroslav Ševčík, „a to jak z pohledu bývalého atleta, tak z pozice ředitele závodu. Měli jsme za povinnost uspořádat některé disciplíny, přestože v nich nemáme špičkové domácí závodníky,“ nechápe Ševčík. Nicméně jako správný manažer nestál se založenýma rukama a poté, co mu jediný možný krok posvětila Evropská asociace, rozhodl se kontaktovat další šéfy mítinků a zkusit s nimi disciplíny doslova vyhandlovat.


Předsedovi organizačního výboru Miroslavu Ševčíkovi se podařilo vyměnit disciplíny s dalšími pořadateli ku prospěchu českých špiček - foto z Atleta roku 2006: http://www.graf.cz/

Potíže s disciplínami a ekonomická omezení
Tímto způsobem hodlal Ševčík vyměnit sedm z devíti „Odložilovi“ přidělených disciplín. „Podařilo se nám to u všech, někde bylo třeba sáhnout i k nějaké další kompenzaci. Třeba belgickým pořadatelům jsme za získání 400 m překážek museli vzít na start jednu závodnici,“ vysvětluje synovec atleta, na jehož počest se mítink na Julisce každoročně koná. „Evropská asociace už se tak chová pomalu jako Evropská unie, reguluje až přereguluje,“ neodpustil si Ševčík poznámku jako ekonom, mj. pedagog na Vysoké škole ekonomické.

Ostatně omezení ze strany seriálu „EA Premium“ se týkají právě i ekonomické roviny. „Máme nyní povinnost udílet prize money do šestého místa namísto prvních třech jako dříve, navíc se jejich výše zvedla. Vydáme na ně tak téměř trojnásobně více. To nám natolik zvedlo náklady, že oproti dřívějším šestnácti až osmnácti disciplínám děláme jen dvanáct,“ vysvětluje Ševčík rapidní kvantitativní sešup v hlavním programu. Snížit počet si podle něj mohl mítink dovolit i proto, že už nebude sledován žebříček, který se počítá podle výkonů čelných pětic ve čtrnácti disciplínách.

„Jsem rád, že se Mirkovi Ševčíkovi podařilo již po sedmnácté sehnat peníze na mítink, zvlášť proto, že jeden významný mezinárodní mítink už letos ubyl,“ vyjádřil se vedoucí soutěží ČAS Václav Fišer s odkazem na Daňkův memoriál v Turnově, pro letošek zrušený. „Loni byla krize spíše hodně v médiích, letos to bylo určitě se sháněním peněz horší, ale uspořádání to neohrozilo. Obavy mám ale o příští ročník,“ reagoval Ševčík, podle nějž se rozpočet oproti dřívějším 13 až 14 milionům korun snížil na 12-13.

Kdo na Odložilově memoriálu?
„Mítink už nerozhodne o nominaci na mistrovství Evropy družstev,“ přibližuje akci z pohledu reprezentace její kouč Tomáš Dvořák, „protože uzávěrka je předtím ve čtvrtek. Ale právě proto by mohli české jedničky, dvojky závodit uvolněné, předvést kvalitní výkony a my tak uvidíme pěkné závody.“ Podle Dvořáka bude Odložil dobrým testem formy před Budapeští (koná se o následujícím víkendu 19. a 20. 6.), kde se český tým pokusí o návrat mezi evropskou elitu, z níž při loňské premiéře spojených družstev mužů a žen vypadl.

Startovní listina Memoriálu Josefa Odložila je sedm týdnů před samotným mítinkem zatím v hrubých obrysech. Podle skladby disciplín (viz níže) však můžeme odhadnout, které české atlety na Julisce uvidíme proti světové konkurenci. Už potvrzenou domácí hvězdou a tváří celého memoriálu je Barbora Špotáková. „Bára se tady vždy na mítinku vyhecuje, loni byl její zdejší hod dokonce nejlepším v sezoně a v olympijském roce si stál také hodně vysoko,“ připomíná Ševčík.

Vedle oštěpařské rekordmanky jsou také potvrzené starty překážkářů Petra Svobody a Zuzany Hejnové. Tu čeká na startu zatím asi nejzajímavější zahraniční jméno – Američanka Lashinda Demusová s osobním rekordem 52.63, vicemistryně světa z Berlína na čtvrtce překážek a také zlatá se štafetou. Z dalších známých postav zmiňme překážkáře Olijarse s Demiďukem, stýplaře Tahera, dálkaře Cameja, koulaře Armstronga, půlkařky Petljukovou a Klocovou či oštěpařku Menéndezovou.

Kromě tradičních doplňkových závodů v podobě žákovských závodů, vozíčkářů v disku a na 1500 metrů by se na mílařské trati měli při Odložilovi premiérově předvést také veteráni. Z doprovodných akcí proběhne stejně jako v minulých letech slosování vstupenek a šanci na výhru zvýší diváci, kteří odevzdají své staré spotřebiče (rovněž obdrží slosovatelný kupon).

Disciplíny hlavního programu Memoriálu Josefa Odložila:
Muži – 1500 m (Memoriál JO), 110 m př., 400 m př., 3000 m SC, dálka, koule
Ženy – 200 m, 800 m, 400 m př., oštěp
Muži & ženy do 22 let – 200 m

http://www.memorial-odlozil.cz/

Michal Procházka

Vytisknout