přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. června 2011, 18:32

Odložilův memoriál složil zkoušku dospělosti na výbornou

Daleký hod Špotákové, národní rekord Lustigové, rekordy mítinku Hejnové a Báby. To jen ochutnávka z bohatého menu, které nabídl letošní ročník Memoriálu Josefa Odložila s pořadovým číslem 18.

Barbora Špotáková obstála v roli hlavní hvězdy mítinku a potěšila zaplněné tribuny pražské Julisky svým letošním maximem 65.77 m, které ji řadí na třetí místo ve světových tabulkách. K výkonu roku Martiny Ratejové však scházelo svěřenkyni Jana Železného pouhých 12 cm.  "To je jen taková malá černá šmouha, že se mi to nepovedlo. Kdybych tady nevyhrála, tak bych byla hodně naštvaná," svěřila se Špotáková po prvním triumfu v sezoně. I tak ale našla na svém výkonu nedostatky. "Cítila jsem se dobře a podmínky byly ideální, dobrá atmosféra, mohla jsem hodit dál."
Ocenila však to, že v každém z letošních závodů se zlepšila a má vyrovnanou výkonnost. "Žádný pokus neuletěl, což by mohl být příslib do budoucna, že se vyházím a budu přidávat centimetry. Třeba se to doplazí k sedmdesátce na mistrovství světa," dodala světová rekordmanka a olympijská vítězka. V závodě přitom musela odrážet atak Kathariny Molitorové z Německa, která po úvodních dvou pokusech vedla a i nadále se nehodlala vzdát. Nakonec zaostala o necelých 2.5 metru. 
Jarmila Klimešová obsadila po výkonu 59.89 pátou příčku, zároveň však přišla o svůj juniorský národní rekord z roku 2000. Vzala jí ho Irena Šedivá vynikajícím zlepšením svého osobního maxima na 56.38 m, čímž se navíc kvalifikovala na ME do Tallinnu.  

Dokonce seniorský národní rekord posunula ve stýplu Marcela Lustigová, pro níž je čas 9:41.73 zároveň vstupenkou na mistrovství světa, které se letos koná na přelomu srpna a září v korejském Tegu. "Vodička měla běžet úvodní kilometr za 3:03, což je pro mě vražedné tempo, a tak jsem se držela vzadu. Bylo pak pro mě příjemné soupeřky předbíhat. Věděla jsem, že běžím na úrovni rekordu i limitu, při náběhu do posledního kola jsem viděla, že to je doopravdy na hraně. Podmínky byly dneska ideální, skvělá divácká kulisa, a tak se mi to i přes zadrobení před posledním vodním příkopem povedlo," prohlásila šťastná svěřenkyně Miroslava Semeráda, která v závodě obsadila pátou přičku za Afričankami, z nichž nejlepší byla s výkonem 9:30.25 Etiopkana Alemu Birtukanová.

O další z vrcholů mítinku se postaral výškař Jaroslav Bába, který posunul rekord memoriálu na 231 cm. "Jsem rád, že se mi to povedlo, i když jsem to oblezl. Byl jsem dnes takový utahaný, včera jsme ještě trénovali. Formu ladíme na mistrovství Evropy, kde by to mělo být ještě lepší," prohlásil svěřenec Jana Janků. Zdatnými konkurenty mu byli Řekové Dimítrios Hondrokoúkis a Konstadínos Banionis, kteří oba skočili 228 cm. 

Také čtvrtkařka překážkářka Zuzana Hejnová obhájila domácí půdu před silnými konkurentkami, mezi nimiž nechyběla ani evropská šampionka Natalia Anťuchová z Ruska. Svěřenkyně Martiny Blažkové dokonce výkonem 54.44 pokořila rekord mítinku. "Chtěla jsem tady vyhrát a to se mi povedlo.  Měla jsem v plánu i český rekord, ale trochu se na mě podepsala únava. Spokojená jsem, o takovýchto časech jsem si nechala vloni zdát. Povedlo se mi to jednou, dvakrát," hodnotila Hejnová, která Anťuchovou porazila o 67 setin. Třetí byla Ukrajinka Anastasia Rabčenjuková (55.74). Další Češky, Zuzana Bergrová a Kristina Volfová, obsadily po výkonem 57.64, resp. 59.22 sedmou a osmou příčku.
Mezi muži si zlepšením letošního maxima na 50.01 pomohl ke třetímu místu Josef Prorok. Vyhrál Brit Jack Green (49.17) před Belgičanem Michaelem Bultheelem (49.93).   

Lucie Škrobáková obsadila po výkonu 13.02 (-0.3) v závodě na 100 m př. druhou příčku, když nestačila jen na Američanku Kristi Castlinovou, která byla o 19 setin rychlejší. Mužskou stodesítku ovládl při neúčasti zraněného loňského vítěze Petra Svobody Američan Ty Atkinson, který finišoval v čase 13.39. Martin Mazáč doběhl do cíle ve svém letošním maximu a shodném čase 13.76 jako sedmý Maďar Balász Baji.   

Denise Rosolové těsně nevyšel plánovaný útok na 23vteřinovou hranici při dvoustovce, za vysněnou metou zaostala o osm setin. Za tento výkon patřila svěřenkyni Martiny Blažkové třetí příčka za Američankou Stephanie Durstovou (23.04) a vítěznou Ruskou Julií Čermošanskou (22.92). "Na čtvrtce při Diamantové lize v Oslo jsem ve čtvrtek trošku vytuhla v posledních třiceti metrech, tak jsem se na tu dnešní dvoustovku těšila. S tímhle časem jsem spokojená," zhodnotila Rosolová.  Mezi muži, kde startovali závodníci věkové kategorie do 23 let, byl nejlepší Pavel Maslák s 20.95.      

Jan Kudlička se ve skoku o tyči přenesl přes 560 cm a nakročil tím do nominace pro světový šampionát v Tegu. Pro definitivu bude svěřenec trenéra Boleslava Patery muset tento výkon zopakovat, případně vylepšit.

Jen těsně utekla hodnota nominačního kritéria Jakubu Holušovi, který v memoriálové patnáctistovce obsadil čtvrtou příčku za výkon 3:38.10. K limitu ČAS, jímž by tzv. zabil dvě mouchy jednou ranou, neboť by jím dal definitivu i svému předchozímu výkonu na osmistovce, mu scházela pouhá desetina. Závod na počest zesnulého Josefa Odložila vyhrál v čase 3:35.93 Maročan Fouad El Kaam.  

Do kategorie těsně nesplněných limitů se bohužel zařadila i půlkařka Lenka Masná, jíž výkon 2:00.92 nestačí pro MS o 12 setin. Útěchou jí může být alespoň to, že se vešla do hodnoty B limitu IAAF, který jí může sloužit jako potvrzení pro budoucí kritérium ČAS. 
Rychleji běžela pouze trojice závodnic, přičemž všechny překonaly dvouminutovou hranici. Vyhrála Alžířanka Zahra Bourasová (1:59.21) před Slovenkou Luciou Klocovou (1:59.48) a Světlanou Kljukaovou z Ruska (1:59.65). Výborným osobním rekordem 2:01.91 se blýskla další Češka Tereza Čapková, za což brala osmou příčkou.

Blízko k limitu byla také štafeta na 4x100 metrů, která ve složení Veleba, Vojtík, R. Šulc a Milo zaběhla rekord mítinku 39.27. K letenkám via Korea chybělo sedm setin. Rekordu mítinku a výrazného zlepšení dosavadního maxima na 44.46 se dočkaly také jejich ženské kolegyně Mazáčová, Humpolíková, Táborská a Čechová. Jejich kýžený čas je však ještě o 46 setin kvalitnější. V individuální stovce pak ještě Jan Veleba posunul své letošní maximum na 10.37 (+0.8) a byl třetí, předběhli ho pouze Azizové Ouhadi z Maroka (10.21) a Zakari z Ghany (10.24).

Silně obsazené kladivo vyhrál Maďar Krisztián Pars, který své náčiní poslal do vzdálenosti 78.68 m. Druhý muž pořadí, Němec Marcus Esser, hodil 77.23 m, Libor Charfreitag na třetím místě předvedl 76.57. Lukáš Melich skončil s 72.76 sedmý. Lídr tabulek Alexej Zagornyj se třikrát nevešel do výseče a nedosáhl měřeného výkonu.

V předprogramu si řekl o nominaci na ME družstev Tomáš Bošek letošním českým maximem na čtvrtce 47.11. Při juniorské stodesítce si zlepšil osobní rekord na 13.94 (+0.9) Václav Sedlák. Jeho kolega z výpravy pro Tallinn Lukáš Posekaný povýšil svůj nominační výkon ve skoku o tyči na 510 cm.

Výsledky 

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout