přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. května 2011, 18:15

Odložilův memoriál se blíží, za měsíc již poosmnácté

Na pražské Julisce poměří 13. června domácí elita své síly s pozvanými zahraničními atlety. Favoritem memoriálového závodu na 1500 m by měl být Keňan Keitany, zajímavá jména najdeme i v dalších disciplínách.

Před rokem předpovídal šéf organizačního výboru Miroslav Ševčík finanční potíže pro další ročníky. „Obavy se naplnily, ale mítink je i pro letošní rok zabezpečený,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel závodu, jinak synovec tragicky zesnulého Josefa Odložila, stříbrného medailisty z olympiády v Tokiu 1964, na jehož památku se celý podnik koná.

Boj o disciplíny se nekonal
V přípravě akce přidělala Ševčíkovi a spol. největší vrásky sama Evropská atletika, pod jejíž hlavičkou se Memoriál koná. V nejvyšší úrovni mítinků „Premium“ jsou na jedné straně enormní požadavky na prize money a na straně druhé malý prostor pro volbu vhodných disciplín. Od soutěží nadiktovaných od evropské asociace se pořadatelé v Praze prakticky nemohli odchýlit. „Odložil“ totiž termínově spadá na začátek června, kdy probíhají další mítinky se stejnou skladbou disciplín. „Není divu, že počet mítinků Premium poklesl ze čtrnácti na devět,“ komentoval to Ševčík.

Organizátoři Memoriálu Josefa Odložila však naštěstí nepatří k těm, kteří by účast v seriálu nebo rovnou celý mítink vzdali. Na pondělí 13. června je tak připraveno třináct disciplín hlavního programu, z toho šest pro ženy a sedm pro muže. Jednu výměnu se přeci jen podařilo uskutečnit, a to v trojskoku žen, za nějž memoriál získal kouli mužů. „Těší nás, že v jednotlivých disciplínách bude na startu to nejlepší z české  atletiky,“ uvedl Ševčík.

Domácí vs. zahraniční hvězdy
Navíc tou dosud největší potvrzenou hvězdou je domácí atletka, oštěpařka Barbora Špotáková. Ta kvůli startu na svém domovském stadionu vynechá i prestiž a štědřejší odměnu z „diamantového“ mítinku v New Yorku. Její loňskou přemožitelku Jihoafričanku Viljoenová na předběžné startovní listině nenajdeme, ale velmi důstojnou soupeřkou však zcela jistě bude minimálně Němka Katharina Molitorová, která loni na ME v Barceloně skončila hned za Špotákovou čtvrtá.


Svoboda loni zazářil rekordem - foto: J. Kucharčík

Halového mistra Evropy Petra Svobodu čeká na překážkové stodesítce, na níž tu před rokem zaběhl český rekord 13.27, evropská elita – Kiss, Noga, Olijars, ale i Američan Porter. Čtvrtkařská šampionka z Paříže Denisa Rosolová se objeví na poloviční vzdálenosti, kde svou rychlost prověří proti medailistkám z této trati v Barceloně, stříbrné Ukrajinky Bryzginové a bronzové Rusky Fedorivové. Halový vicemistr Evropy Jaroslav Bába se ve výškařském sektoru střetne zejména olympijským šampionem Rusem Andrejem Silnovem.

Memoriálovou patnáctistovku by měl vést Keňan Haron Keitany, bronzový z HMS v Dauhá se může pochlubit osobním rekordem jen těsně nad hranici třech a půl minuty. Na nejkratším, stometrovém sprintu se podle předběžné listiny objeví někdejší mistr světa z Paříže 2003 Kim Collins, z českých borců se počítá s národním rekordmanem Janem Velebou, a také Liborem Žilkou.

Jamajčan Buckley, finalista olympijských her ze 400 m př. s osobním rekordem 48.50 by měl být tou správnou motivací pro českou jedničku Josefa Proroka. V kladivu, které se vrátí na plochu hlavního stadionu, se počítá se startem mistra Evropy, Slováka Libora Charfreitaga, a také domácím Lukášem Melichem. Pro kouli se vyjednává o startu olympijského vítěze z Pekingu, Poláka Tomasze Majewského.

Zuzana Hejnová bude mít proti sobě na čtvrtce překážek především evropské soupeřky, třeba Polku Jesienovou. V solidní konkurenci půlkařek by jistě ráda dala zapomenout na loňský smolný závod Lenka Masná. Překážkářskou rekordmanku Lucii Škrobákovou čeká konkurence v čele s Kanaďankou Whyteovou. Stýpl s řadou kvalitních běžkyň by měl přinést útok na šest let starý rekord mítinku 9:20.35.

Jak upozornil ředitel ČAS František Fojt, mítink je pro domácí atlety poslední možností jak prokázat formu před mistrovstvím Evropy družstev o víkendu 18. a 19. června ve Stockholmu. „Pro nás je memoriál vrcholem první části domácí sezony,“ zdůraznil Fojt, „není to však závod jen pro elitu. Také druhý reprezentační sled má šanci se předvést při Dukla mítinku, a prostor mají i veteráni, hendikepovaní nebo žáčci, kteří mohou pozorovat ty nejlepší.“

„Víme, že náš stadion je mezi domácími atlety oblíbený, a také zahraniční se sem rádi vracejí,“ uvedl za hostitelskou Duklu Praha Radomil Skoumal. „Probíhající rekonstrukce hlavní budovy u stadionu do hladkého průběhu mítinku nezasáhne,“ ujistil Skoumal, který připomněl také úspěšné napojení Dukla mítinku na hlavní program Memoriálu. Tyto národní závody jsou zachovány v obvyklé podobě i pro letošní ročník, včetně soutěže žáků o pohár pražského primátora. Stejně jako loni pak budou tělesně postižení házet diskem a veteráni poběží patnáctistovku. Samozřejmostí už jsou i slosovatelné vstupenky či akce „Zatočte s elektroodpadem“.

Stránky mítinkuwww.memorial-odlozil.cz

 

Michal Procházka

Vytisknout