Odložilův memoriál přinesl národní rekord a tři limity pro ME

pondělí 14. června 2010
DOPLNĚNO FOTO - Petr Svoboda přepisoval národní tabulky na 110 m př., o letenky do Barcelony se přihlásili sprinter Jan Veleba a překážkář Josef Prorok. Holuša si vybojoval právo startu na ME i na trati 1500 m.

Překážkář Petr Svoboda posunul na stodesítce vlastní národní rekord o dvě setiny a za větrné podpory 1.1 m/s jej upravil na 13.27, což je též evropský výkon dosavadní sezony. Přitom v jednu chvíli nebylo jasné, zda do závodu vůbec nastoupí. "Při rozcvičování se mi zablokovalo koleno. Šel jsem přes to a snažil se na to nemyslet. To mi asi dost pomohlo," prohlásil svěřenec trenéra Ludvíka Svobody. K vítězství o setinu před Američanem Wilsonem mu pomohla i údajně nejlepší startovní reace v kariéře 0.129. Třetí byl s výkonem 13.41 Lotyš Olijar.

Velké úsilí vložil do spritnu Jan Veleba - obě foto: J. Kucharčík

Sprinter Jan Veleba rozšíří výpravu pro evropský šampionát. Svěřenec Jiřího Sequenta vyhrál běh na 100 m v osobním rekordu 10.33 (v+1.4), čímž o setinu vyhověl nominačnímu kritériu ČAS. "Dneska byly ideální podmínky, povedl se mi start. Rezervu vidím v tom, že jsem dnes neměl nikoho před sebou, což by možná nějakou tu setinku srazilo," uvažoval Veleba. Na druhém místě doběhl v čase 10.69 Rostislav Šulc, třetí byl Slovák Šajbidor.

Jakub Holuša přidal k půlce další trať, na níž může nominovat Česko na evropském šampionátu v Barceloně. V závodě na 1500 m obsadil třetí příčku v osobním rekordu 3:38.47, čímž vyhověl limitu o více než půldruhé vteřiny.  "Běželo se mi lépe než v Oslo, kde jsem závodil na míli. Bohužel jsem musel na trati hodně obíhat, i tak jsem ale měl v cíli dost sil. S časem jsem spokojený, zlepšit bych chtěl hlavně půlku," zmínil svěřenec Josefa Vedry.
Memoriálovou disciplínu ovládl v čase 3:37.91 Keňan Chemboi o 37 setin před krajanem Ndiwou.

Zuzana Hejnová suverénně triumfovala v běhu na 400 m př. Česká rekordmanka finišovala v čase 54.68 a o šest desetin porazila nejlepší ze soupeřek, Britku Perriovou. Až třetí v čase 55.65 doběhla jedna ze spolufavoritek, Rumunka Morosanuová. "Říkala jsem si před závodem, že budu spokojená s časem okolo 54.7, což se mi povedlo. Minulý týden bych takový výkon brala všemi deseti, nicméně po čtvrtku (kdy vylepšila NR) je únava ještě znát. Navíc v závěru se mnou nikdo neběžel a člověk podvědomě zvolní," řekla Hejnová.

Dalším mužem do národního týmu pro ME je překážkář Josef Prorok. Svěřenec Petra Novotného zaběhl na 400 m př. čas 50.64 a o 6 setin se vešel do požadovaného kriteria. "Ještě to ale není ono," prohlásil Prorok, který se netají ambicemi stlačit svůj čas pod 50 vteřin. V závodě obsadil pátou příčku. Zvítězil Belgičan Bultheel v čase 49.41.

Jihoafrická oštěpařka Viljoenová má asi spadeno na světové rekordmany z Česka. Nejprve před lety zasáhla do ramene Romana Šebrleho, který  trénoval v její domovině, dnes dokázala porazit Barboru Špotákovou na její výsostné půdě. V poslední šesté sérii poslala své náčiní do vzdálenosti nového afrického rekordu 66.38 m.

Josef Prorok má limit, spokojen však zdaleka není

Svěřenkyně Rudolfa Černého se pak sice ještě dokázala vybudit k pádné odpovědi, její hod však nakonec byl o 67 cm kratší. "Soupeřka trefila hod, já si docela věřila, že ji přehodím, ale nepovedlo se. Jsem z mítinku v Římě unavenější, než jsem očekávala a zase mě bolela achilovka. Také je pravda, že jsem si myslela, že to dnes bude jednoduché. Hlava na to nebyla připravená. A zase je dobré, že i za těchto okolností hodím přes 65 m," těšilo olympijskou vítězku.

Denise Rosolové nevyšel její cíl zaběhnout první dvoustovku pod 23 vteřin. Bývalá dálkařka, která v poslední době exceluje coby sprinterka, zaostala za touto hranicí o 38 setin a obsadila třetí příčku. "Na to že jsem půl týdne nic nedělala, tak to není špatné. Ve čtvrtek jsem si zablokovala koleno a do dneška jsem měla volno. Zítra jdeme s Petrem Svobodou k docentu Kolářovi," prohlásila svěřenkyně Martiny Blažkové. Vyhrála Ruska Čermošanská v čase 23.01 (v+0.6) o 25 setin před Američankou Knightovou.

Na dnešní závod na 800 m nebude nejspíš nejlépe vzpomínat Lenka Masná, jíž při náběhu do druhého z okruhů jedna ze soupeřek nepříjemně přišlápla nohu a Lenka musela být ošetřována zdravotníky a následně odjela na další zkoumání do nemocnice. Nemohla se tak zapojit do finiše, v němž Alžířanka Bourasová zazářila výkonem 1:59.54. Další soupeřky se pod dvě minuty nedostaly.

Jediným osmimetrovým skokem v soutěži vyhrál dálku Ghaňan Gaisah, který prestižní hranici překonal o 4 cm. Roman Novotný skočil 784 cm a obsadil čtvrtou příčku.