přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Odložilův memoriál opět divácky atraktivní

Atletické publikum si příští pondělí na Julisce přijde na své, pořadatelé i letos připravili řadu doprovodných akcí.

Vstupné na Memoriál Josefa Odložila je volné, vstupenky budou distribuovány v denících Právo a Metro. V průběhu večera se uskuteční autogramiáda medailistů z letošních mistrovství světa v lyžařských disciplínách Nikoly Sudové a Dušana Kožíška. Hlavní program mítinku IAAF odstartuje seskok parašutistů na plochu stadionu.

Zkrátka nepřijde ani televizní divák. Česká televize připravuje téměř dvouhodinový přímý přenos, živé vysílání zařadila do svého programu také sportovní stanice Eurosport. "Signál půjde také do Holandska, Švédska a dalších čtyř zemí. Záznam z mítinku zpracuje také japonská televize, díky startu svých atletů," přiblížil vedoucí oddělení mezinárodních přenosů ČT Vladimír Drbohlav.

Kromě vystoupení olympijského vítěze v hodu kladivem Kojiho Murofushiho bude japonskou atletickou veřejnost zajímat pokus o překonání národního rekordu mílaře Fumikaza Kobajashiho. Na Julisce v pondělí nastoupí řada dalších reprezentantů země vycházejícího slunce. Ve skvěle obsazeném závodě na 100 metrů poběží Shingo Suetsugu s osobním rekordem 10.03, účast na 400 m překážek potvrdil semifinalista olympijských her Dai Tametsue, nadějný tyčkař Sawana Daichi (letos 5.83) či dálkařky Ikeda Kumiková a Maho Hanaokaová.

Hlavní favoritkou dálkařské soutěže bude Kubánka Yargelis Savigneová s letošním maximem 6.77 m. Do výsledkové listiny se chystají promluvit i nejlepší domácí dálkařky této sezony Denisa Ščerbová a Lucie Komrsková. "Ščerbová je finančně motivována k překonání českého juniorského rekordu," poznamenal ředitel Memoriálu Josefa Odložila Miroslav Ševčík. Rekordní skok české historie v juniorské kategorii předvedla právě Ščerbová, když při loňském mistrovství ČR v Plzni dolétla na 6.68 metru.   

V dálce mužů se představí legenda této disciplíny Kubánec Ivan Pedroso. Olympijský vítěz už má letos na svém kontě skok dlouhý 8.22 m. Ve startovním poli není nikdo, kdo by si v této sezoně nepřipsal výkon přes 8 metrů.

Pořadatelům se podařilo úspěšně dotáhnout jednání s dvojnásobnou mistryní Evropy v hale na 60 m Kim Gevaertovou na dvousetmetrové trati. V nejkratším sprintu na 100 metrů vzbujzuje největší pozornost halový mistr světa a Evropy na "šedesátku" Jason Gardener, jehož osobní rekord má hodnotu 9.98. Vedle zmíněného japonského sprintera Suetsuga mu budou zdatnými soupeři další Brit Marlon Devonish či dvojice Nigerijců Aaron Egbele, Olusoji Fasuba.       

Ve vynikající konkurenci na 1500 metrů se pokusí nejlepší český běžec Michal Šneberger splnit limit na mistrovství světa v Helsinkách (3:38 minuty). Mezi hlavní esa závodu patří finalista OH v Sydney Youssef Baba, Keňan Laban Rotich (osobní rekord 3:29.91) a Maročan Adil Kaouch, devátý muž olympijského finále v Aténách. Na start se postaví plná desítka závodníků s osobním rekordem lepším 3:35 minut.

Tradičně kvalitní sestava na Odložilově memoriálu se sejde na 400 m překážek. Na startu se objeví stříbrný medailista z olympiády 2000 Hadi Al-Somaily ze Saúdské Arábie, kvalitní Jihoafričané Pieter de Villiers a Le Roux Wouter, japonský rekordman Dai Tamesue (47.89) či pátý z OH v Aténách Kamani Bayano z Panamy.

Atletičtí příznivci v pondělí na Julisce budou sledovat výkony absolutních domácích špiček ve svých disciplínách koulaře Petra Stehlíka, diskařku Věru Cechlovou Pospíšilovou, výškaře Svatoslava Tona nebo české rekordmany ve skoku o tyči Pavlu Hamáčkovou a Adama Ptáčka. Atletický den zahájí v 15.30 hodin žákovské závody O pohár pražského primátora, od 17 hodin je na pořadu Dukla mítink a hlavní program odstartuje v 18:00 soutěží tyčkařů.

Podrobnosti o mítinku naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...       

Tomáš Klement

Vytisknout