přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Odložilův memoriál mítinkem silných disciplín české atletiky

Memoriál Josefa Odložila dává i letos šanci startu domácích špiček v úspěšných disciplínách pro české barvy.

"V tom je ten mítink výjimečný, že skutečně staví na disciplínách, ve kterých máme atlety dobré," ocenil program závodů šéftrenér ČAS Václav Fišer. Úroveň světové extratřídy přinese výška mužů, kde pořadatelé předpokládají start kompletní domácí špičky, tedy bronzového z OH v Aténách Jaroslava Báby, osmého výškaře olympijského finále Svatoslava Tona a obou bratrů Janků. Před uzavřením pak jsou jednání o startu halového vicemistra Evropy Jaroslava Rybakova, finalisty olympiády v Aténách Vjačeslava Voronina nebo běloruského reprezentanta Genadije Moroze. Osm let starý rekord mítinku Honzy Janků (2.29 m) by tak měl být vážně ohrožen.

Také v tyčkařském sektoru se představí nejlepší domácí borci Štěpán Janáček a český rekordman a halový vicemistr světa Adam Ptáček. V nabitém startovním poli se objeví silná trojice německých tyčkařů. Bronzový medailista HME v Madridu Tim Lobinger i pátý muž OH v Aténách Danny Ecker se mohou chlubit osobním maximem rovných 6 metrů, tuto dvojici doplní Richard Spiegelburg. Na Julisce se objeví také úřadující mistr světa i Evropy pod střechou Igor Pavlov z Ruska, mistr světa z roku 2001 a třetí muž světové historie (6.05) Australan Dmitrij Markov, halový vicemistr Evropy Denis Jurčenko či evropský šampion Alexandr Averbuch. "Nabízí se i Toby Stevenson, chtěl by to stihnout, ale náš mítink je v kolizi s kvalifikací USA na mistrovství světa," sdělil k možnosti startu stříbrného medailisty z olympiády v Aténách ředitel Odložilova memoriálu Miroslav Ševčík. Steveson nastoupí na mistrovství své země ve čtvrtek 23. června.

Soutěž diskařek by měla ozdobit loňská vítězka a držitelka rekordu mítinku (65.24 m) Věra Cechlová-Pospíšilová. Seznam svých soupeřek se čtvrtá z olympijského finále v Aténách dozví později, zájem startovat na Julisce projevila běloruská veteránka Jelena Zverevová.

Pořadatelé zajistili start předních domácích dálkařek Denisy Ščerbové a Lucie Komrskové a počítají i s dalšími českými skokankami. V jednání je účast olympijské vítězky a jedné z nejlepších současných atletek planety Taťjany Lebeděvové s osobním rekordem 7.33 m, stejně tak stříbrné dálkařky z Atén Iriny Simaginovové.   

"České špičky uvidíme i v dalších disciplínách, třeba na 100 metrů poběží Vojtík a s ním mladí Milo a Šulc," navázal Václav Fišer výčtem dalších elitních jmen domácí atletiky. Startovní listina v nejkratším sprintu zahrnuje více než deset borců, kteří umí 100 metrů za 10.20 a rychleji. Organizátoři mítinku usilují o získání stříbrného z OH v Aténách, evropského rekordmana Francise Obikwelu. "Má zájem na Julisce startovat, chtěl by se rozzávodit před Golden League v Římě, která se koná v pátek po našem mítinku," poznamenal k portugalskému reprezentantovi Ševčík.   

Na startu čtvrtky překážek nebudou chybět Jiří Mužík a Štěpán Tesařík. Proti závodníkům pražské Dukly by měli nastoupit finalisté mistrovství světa v Paříži Llewelyn Herbert a Kemel Thompson, v jednání je start sedmého z OH 2004 Alwyna Myburgha. Poběží také Michal Uhlík, třetí muž loňských domácích tabulek, který už dokázal stlačit osobní rekord pod 50 vteřin (49.96).

Na domácím stadioně se představí dva nejlepší čeští dálkaři současnosti Petr Lampart a Štěpán Wagner. "Lampartovi věřím, že se vrátí na výkon osm deset. Štěpánu Wagnerovi se může podařit osm metrů skočit taky," uvedl k mladým dálkařům Fišer. Na Memoriálu Josefa Odložila je čeká závod v obrovské konkurenci, všichni soupeři dokázali v loňské sezoně překonat 810 centimetrů. Mezi nimi šestý muž světových tabulek Ignisious Gaisah z Ghany (8.32) nebo bronzový z HME 2005 Volodimir Zjuškov s osobním maximem 8.23. Petr Lampart v loňském roce dolétl s větrem na 8.31.  

Ostatní disciplíny s významnou českou účastí shrnul šéftrenér Fišer: "Na 110 metrů překážek se představí celá plejáda kvalitních překážkářů jako například Sajdok, Čech, Svoboda. V kladivu se vedle Mašky a Melicha objeví mladý Fiala, v kouli nastoupí Stehlík i Žalský. Věřím, že na 10 000 metrů by se někdo z našich konečně mohl dostat pod 30 minut." Zmíněná soutěž koulařů proti sobě svede pět siláků z elitní desítky loňských evropských tabulek Manuela Martineze, Jurije Bilonoga, Jurije Bělova, Villeho Tiisanoju a Petra Stehlíka. Obhajovat prvenství bude skvělý Jihoafričan Janus Robberts, který poslední ročník Odložilova memoriálu vyhrál výkonem 21.24. "Zájem o start projevil i mistr světa Andrej Michněvič,uzavřel Ševčík. 

Tomáš Klement

Vytisknout