přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. června 2011, 14:22

Odložilův memoriál: Česká špička versus svět

Jedenáct dní před začátkem druhého největšího atletického mítinku na českém území upřesnili organizátoři seznam hvězd, které by se měly na Julisce představit.

Memoriál Josefa Odložila, který se koná na počest stříbrného medailisty z olympiády 1964, si v pondělí 13. června „odkroutí“ už osmnáctý ročník a měřeno lidským hlediskem dospěje. Bude u toho početná česká špička, pro kterou je memoriál vítanou příležitostí zazávodit si před domácím publikem ve velice kvalitní konkurenci. „Měl jsem příležitost hovořit s řadou předních českých atletů a všichni se na  Odložilův memoriál těší. Získal jsem dojem, že takový závod v Praze potřebují a vnímají ho velmi pozitivně,“ prohlásil na dnešní tiskové konferenci předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník a dodal: „Navíc se koná těsně před uzávěrkou nominace na mistrovství Evropy družstev, které je pro nás prvním vrcholem letošní sezony, takže bude dobrým vodítkem, v jaké jsou závodníci aktuální formě.“

Hlavní hvězdou závodu, který je součástí evropského okruhu mítinků kategorie „premium“, bude stejně jako v minulých letech oštěpařka Barbora Špotáková. „Dala přitom memoriálu přednost před závody Diamantové ligy  v New Yorku, a to ze dvou hlavních důvodů: jednak chtěla podpořit mítink, který se koná na jejím domovském stadionu na Dukle, jednak se chce ukázat před domácím publikem,“ upozornil Varhaník. Hlavní soupeřkou Špotákové by měla být Němka Katharina Molitorová, jež skončila těsně za ní při loňském mistrovství Evropy v Barceloně.

Na kvalitní pole se může těšit i halová mistryně Evropy v běhu na 400 m Denisa Rosolová, která si tentokrát otestuje rychlost na poloviční distanci. Spokojená by podle ředitele mítinku Miroslava Ševčíka byla s časem pod 23 vteřin, k němuž by jí mohl dopomoci souboj třeba s Jelizavetou Bryzginovou, jež byla na dvoustovce při ME stříbrná a v roli finišmanky se podílela i na ukrajinském triumfu ve štafetě na 4 x 100 m.

Ani výškař Jaroslav Bába si nemůže stěžovat, že by se neměl v sektoru s kým měřit. Na čerstvého maturanta, který se v úterý na Tretře prezentoval kvalitním výkonem 228 cm, čeká mj. olympijský vítěz a mistr Evropy z roku 2006 Andrej Silnov z Ruska. Další čtyři borci se mohou pochlubit osobními rekordy na úrovni 230 cm a lepšími.

Také čtvrtkařka překážkářka Zuzana Hejnová, která je aktuálně spolu se Špotákovou na cestě na diamantový mítink v Eugene a před memoriálem bude startovat ještě v Oslo, bude na Julisce čelit kvalitním soupeřkám. Nejlepší osobní maximum a asi i renomé z nich má  ruská mistryně Evropy Natalia Anťuchovová. Ve startovní listině nabitého závodu najdeme i další českou reprezentantku na této trati, Zuzanu Bergrovou.

V memoriálové disciplíně, běhu na 1500 metrů, bude mít příležitost vytáhnout se k co nejlepšímu času Jakub Holuša. Ředitel mítinku dokonce vypsal speciální odměnu, kdyby se mu podařilo překonat Odložilův osobní rekord, který má hodnotu 3:37.6 a zatím je lepší než Jakubovo maximum. „Bude mít sice za sebou velmi náročný program z minulých dnů, neboť poběží patnáctistovku v Oslo a následně ještě půlku v Göteborgu, i tak ale věřím, že by na ten čas mohl zaútočit,“ prohlásil Ševčík.

V ženské půlce se dopočítáme hned sedmi závodnic s osobními maximy pod dvě minuty. Patří mezi ně i Lenka Masná, která by mohla využít souboje s takovými osobnostmi, jako je třeba Ruska Taťjana Adrianovová, její jmenovkyně Petljuková z Ukrajiny či Slovenka Lucia Klocová, aby spolu s další Češkou Terezou Čapkovou zaútočila na nominační kritéria pro světový šampionát.

Stejná mise čeká samozřejmě i na další. Třeba na čtvrtkaře překážkáře Josefa Proroka, spolu s nímž zaklekne do bloku třeba Řek Periklis Iakovakis, koulaře Antonína Žalského, na něhož čeká konkurence obrovitého olympijského vítěze Tomasze Majewského z Polska, či Lukáše Melicha, který bude sdílet klec hned se sedmi „osmdesátimetrovými“ kladiváři, mezi nimiž jsou majitelé kompletní sbírky cenných kovů z olympiády. Hladká stovka s Marlonem Devonishem či Matičem Osovnikarem by mohla přiblížit limitům duo českých rychlíků, Jana Velebu a Libora Žilku.

Do kompletního výčtu 13 disciplín chybí již jen překážkové běhy. Mužská stodesítka bude bohužel ochucena o Petra Svobodu, který se stále ještě plně nezotavil ze zranění. „Sice asi před deseti dny vážně uvažoval, že by zkusil závodit, ale nakonec se rozhodl neriskovat,“ popsal Ševčík situaci okolo halového mistra Evropy, kterého tak v souboji s kvalitním polem nahradí Martin Mazáč.
Mezi ženami bude domácí hvězdou na krátkých překážkách stříbrná z HME v Turíně Lucie Škrobáková. Nebude však mít lehkou úlohu, její ohlášené soupeřky se svými osobními maximy pohybují v rozmezí 12.54 až 12.81.
Chybět nebude ani stýpl, jehož ženská varianta se na memoriál vrací po několika letech. Nabitá startovní listina, jíž vévodí Ruska Julia Zarudněvová s osobním maximem 9:08.39, je velkou výzvou pro české duo Marcela Lustigová a Lucie Sekanová.

Memoriál budou od 14 hodin otvírat žákovské závody O pohár primátoru, na které naváže tradiční Dukla mítink. Hlavní program začne úderem 17. hodiny.

Adam Pražák

Vytisknout