přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Odešla další legenda

Ve věku 71 let zemřel čtyřnásobný olympijský vítěz v hodu diskem, legendární americký vrhač Al Oerter.

IAAF přinesla smutnou informaci. V pondělí 1. října 2007 zemřel v nemocnici diskař Al Oerter, první atlet historie, který dokázal vyhrát zlato na čtyřech olympijských hrách. Zemřel v nemocnici na problémy se srdcem. Již od mládí trpěl vysokým krevním tlakem, od roku 2000 se srdeční problémy projevily naplno, v roce 2003 byl dokonce krátce v klinické smrti. Jeho manželka Cathy Oerter o něm prohlásila: "Byl to něžný gigant. Byl větší než život."

Prezident IAAF Lamine Diack v reakci na Oerterovu smrt řekl: "...atletický sport ztratil jednoho z největších hrdinů. Byl to kolosální muž, který se stal svým počínáním bezchybným vzorem pro mladé ve své době, stejně jako v současnosti. Světová atletická rodina truchlí nad jeho ztrátou."

Na Oerterovu techniku i na samotného diskaře zavzpomínal také Imrich Bugár: "Párkrát jsem s ním závodil a vzpomínám na něj jen v dobrém. Měl zajímavou, klasickou techniku, ale vždy se dokázal výborně připravit na závody. Byla to dobrá generace vrhačů, na závodech se sešlo třeba sedm světových rekordmanů a já mezi nimi jako mladík."

Americký hrdina dokázal jako první atlet v historii získat čtyři zlaté medaile z olympijských her. Toto se podařilo už jen jedinému dalšímu muži - po více než 28 letech Carlu Lewisovi. Oerter vyhrál svou první olympiádu v roce 1956 v Melbourne ve věku pouhých 20 let a svoji sbírku zakončil v Mexico City po dvanácti letech. Na každé z OH dokázal vytvořit olympijský rekord (56.36, 59.18, 61.00 a 64.78). Navíc vytvořil během kariéry čtyři světové rekordy.

Na olympiádě v Tokiu 1964 musel o zlato tvrdě bojovat s českým diskařem Ludvíkem Daňkem, který co by evropský rekordman odletěl do Japonska v roli favorita. Daněk vedl soutěž až do páté série pokusem 60.52 m. Ne zcela zdravý Al Oerter však dokázal zabojovat a posledním hodem poslal disk do vzdálenosti 61 metrů.

Al Oerter si své osobní maximum hodil v roce 1980 ve svých 43 (!) letech a pokus měřil 69.46 metrů. O tři roky později byl uveden do "Americké olympijské síně slávy". V roce 1996 byl osobností, která vnesla olympijskou pochodeň na stadion OH 1996 v americké Atlantě. Po skončení atletické kariéry také maloval abstraktní obrazy a angažoval se v organizaci "Art of the Olympians", která shromáždila výtvarná díla 14 olympijských veteránů.

 
Více informací naleznete na oficiálních stránkách.

David Klempíř

Vytisknout