přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Od roku 2009 až čtyři roky za doping

O víkendu byl v Madridu schválen nový Dopingový kodex Světové andigopingové asociace, který reviduje dosavadní předpis z roku 2003.

"

Na třetím kongresu Světové andigopingové asociace (WADA) byl zrevidován dosavadní text Dopingového kodexu. Sportovcům, kterým bude prokázáno užívání nedovolených látek, hrozí nadále dvouletý trest. Při závažnějším provinění (např. zapletení do organizovaného užívání a obchodu s dopingem) však může být dotyčnému pozastavena závodní činnost až na čtyři roky.

Od ledna 2009 bude nově platit také možnost snížení trestu až o 75% doby při spolupráci s vyšetřovateli. Rovněž se mění postih za pozitivní výsledky A-testu. Nově bude při pozitivním testování prvního vzorku dotyčnému sportovci činnost pozastavena okamžitě. I nadále však bude v takovém případě rozhodující kontrola B-vzorku.

Novým prezidentem Světové andigopingové asociace byl na kongresu zvolen bývalý ministr financí Austrálie John Fahey. Ve funkci nahradí od začátku příštího roku dosavadního prezidenta Richarda Pounda. Ten řídil WADA od vzniku v roce 1999. Viceprezidentem se stal v Madridu Švéd Arne Ljungqvist.

Více informací naleznete (v angličtině) na stránkách WADA

"