přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Od Říma po Atény

Pozvánka na rozmanitý atletický víkend se Zlatou ligou, ME do vrchu, mítinky a také vyrvrcholením MSJ.

Všechny cesty vedou do Říma
Atletický víkend otevře už v pátek večer 3. díl seriálu Zlaté ligy, mítink Golden Gala v Římě, kde se o prodloužení svých nadějí na zisk podílu z milionového jackpotu pokusí pětice závodníků: čtvrtkař-překážkář Bershawn Jackson, dálkař Hussein Al-Sabee, půlkařka Pamela Jelimová, běžkyně na krátkých překážkách Josephine Onyiaová a výškařka Blanka Vlašićová. Vedle toho se můžeme těšit například na letní premiéru Jeleny Isinbajevové v závodních kolbištích, další z vystoupní světového rekordmana na překážkách ze Zlaté tretry v Ostravě Roblese či na to, zda ve čtvrtce dokáže Merritt opět (letos již potřetí) porazit dříve zcela suverénního Warinera. Z českých atletů se na olympijském stadionu v italské metropoli představí dálkař Roman Novotný a výškařka Iva Straková.

Stránky mítinku zde.

Vrchaři o krále kontinentu
Do německého Zell am Hammersbach se sjeli běžci do vrchu, aby zde v sobotu bojovali o tituly mistrů Evropy. Po úvodní pasáži z prostoru startu na stadionu je čekají přibližně čtyřkilometrové okruhy se stoupáním a klesáním 238 výškových metrů na jednom z nich. Juniorky absolvují od 13 hodin jeden (navíc je jim odpuštěna úvodní pasáž), junioři (start 13,45 hod) a ženy (14,45 hod) dva, muži (15,45 hod) potom tři okruhy. Česká výprava se tentokrát nemůže spolehnout na tradiční oporu Annu Pichrtovou, která se stále nevyléčila ze zranění, které si přivodila na maratonu v Ottawě, kde se pokoušela o olympijský limit. Pozici české jedničky tak nově přebrala Pavla Matyášová, vítězka nominačního závodu v Perné u Mikulova, doplňují ji Iva Milesová (mj. desátá z loňského World Trophy a členka úspěšných týmů z minulých let), Helena Poborská  a univerzální Ivana Sekyrová.
Mezi muži je lídrem Jan Havlíček, za ním se v kvalifikačním závodě seřadili Pavel Brýdl, Petr Pechek a Dušan Podroužek. Juniorskou skupinu tvoří trojice dívek Kateřina Grohová, Martina Vévodová a Kateřina Beroušková a čtveřice chlapců Radoslav Groh, Jiří Homoláč, Ondřej Fejfar a Petr Kaminski.

Stránky ME zde.

U Keltů i Bába
Také v sobotu se v irském Corku uskuteční mítink EAA. V hledáčku budou zejména domácí hvězdy jako halová mistryně světa z Moskvy Derval O´Rourkeová či vícenásobný národní rekordman ve sprintu Paul Hession. Oba však budou mít silné soupeře, ať už to bude na překážkách např. Polka Aurelia Trywianská či na stovce a dvoustovce Jamajčan Dwight Thomas. Český prapor ponese Jaroslav Bába, jehož mezi výškaři čeká např. mistr světa z roku 2005 Jurij Krymarenko.

V Cuxhavenu tři Češi
Další EAA Permit mítink se v sobotu uskuteční v německém Cuxhavenu. I tam by se měli představit čeští atleti. Ve startovce sprintu na 100 a 200 m figuruje jméno Vojtěcha Šulce, v kouli je ohlášen Petr Stehlík a na osmistovce  Lenka Masná.  

Stránky mítinku zde.

Mezinárodní Plzeň
Také na domácí scéně dojde na mezinárodní měření sil. Postarají se o to v Plzni, klam pozvali závodníky z rakouského Innsbrucku, z německého Chemnitzu, Slovenska a Polska. Konkurovat jim bude česká elita, mezi kterou nechybí přední tyčkaři a sprinteři.

 
Špička u Akropole

Další vrchol se očekává v neděli, na kterou je v Aténách připravena atletická GP s celou řadou hvězd kalibru Bolta (200 m), Richardsové (400m ) či Shaheena (stýpl). Z českého pohledu bude velezajímavý jednak oštěp žen, kde by se Barbora Špotáková s Jarmilou Klimešovou měly utkat s německými rivalkami Neriusovou a Obergföllovou a také se světovou rekordmankou Menéndezovou z Kuby, jednak mužské krátké překážky, kde budou Petrovi Svobodovi konkurenty např. Robles či Payne, jednak výška, v níž se Tomáš Janků a Svatoslav Ton postaví např. Holmovi, Ioannouovi, Těrešinovi...ad. V oštěpu čeká další velký závod Vítězslava Veselého.   

Stránky mítinku zde.  

Junioři o světové tituly
Last, but not least: v polské Bydhošti vyvrcholí světový šampionát juniorů. Česká výprava už má na svém kontě jedno stříbro zásluhou Kateřiny Šafránkové, jedno sedmé (koulař Novotný) a dvě osmá místa (Ogrodníková v oštěpu a Sekanová ve stýplu). Přibudou další úspěchy? Sledujte aktuální zpravodajství přímo z místa dění na našich stránkách www.atletika.cz.

Adam Pražák

Vytisknout