přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Od Poháru rozhlasu k žákovským rekordům

Kdo je výškařka Magdalena Nová, která letos dvakrát vylepšila žákovský rekord? A proč má obavy z dorostenecké kategorie, která ji od ledna čeká?

                Foto: Jan Kucharčík

Před dvěma lety zazářila ve skoku vysokém v Poháru rozhlasu. "Byla jsem v sedmé třídě a na závodech mě oslovil trenér Miroslav Pavlík," vzpomíná Magdalena Nová. "Pamatuji si, že jsem tehdy skočila 135 centimetrů." S atletickým tréninkem přitom předtím neměla žádné zkušenosti. Věnovala se tenisu a gymnastice, ale nebýt Poháru rozhlasu, možná by se k atletice nikdy nedostala.

Po dvou letech práce se výškařka TJ Lovochemie Lovosice zlepšila o 47 centimetrů. Letos na konci srpna, bohužel ve stínu MS, vylepšila v Kolíně letitý žákovský rekord Ivany Geržové z roku 1978 o jeden centimetr na 1.81 metru. Týden na to přidala v Čáslavi další centimetr. A ke konci září potvrdila svoji formu na mezistátním utkání žactva v Třebíči, když znovu dokázala skočit 181 centimetrů.

"Letos jsem se do toho opravdu obula," je si vědoma svěřenkyně trenéra Pavlíka. "Trénuji pětkrát týdně, motivací ze začátku roku byl světový šampionát sedmnáctiletých v Ostravě a účast na něm." To se Nové podařilo, ve finále obsadila deváté místo za 174 centimetrů. "Teď na konci sezony, když umím 182 centimetrů, trošku lituji, že mi tak důležitý závod nevyšel lépe. Ale v tu chvíli jsem se zlepšovala a byla jsem naprosto spokojená." Za 181 cm se v Ostravě brala bronzová medaile. Podělily se o ni hned dvě účastnice šampionátu. Zlato bylo v Ostravě za 189 cm a dosáhla si pro něj v novém osobním rekordu (o 6 cm) a výkonu roku šestnáctiletá Ruska Mamlinová.

Od roku 2008 začne Nová skákat v dorostenecké kategorii, přestože jí bude de facto až do října 15 let. "Trochu se toho bojím, ale má to i světlé stránky," říká k tomu Magda. Mezi žákyněmi by podle svých slov ještě jeden rok určitě excelovala, mezi dorostenkami už bude konkurence tvrdší. "Necítím se na závodech jako favoritka, i když mám výkonnost lepší, než většina ostatních holek," brání se Nová. "Soupeřky se vždycky najdou." Rozhodně nepomýšlí na zisk národního rekordu mezi dorostenkami. "To ani náhodou," směje se, "ten visí hodně vysoko." Drží jej pozdější trojskokanka Šárka Kašpárková od roku 1988 a jeho hodnota je 189 centimetrů. "Myslím, že bych příští rok mohla skákat okolo 185 centimetrů. To by mělo stačit i jako limit pro světový šampionát juniorů v polské Bydhošti. To je takový můj sen."

Pozitivní pro Novou bude to, že jako dorostenka bude moci závodit na mistrovství ČR do 22 let a dokonce i na MČR mužů a žen. "To jsem jako žákyně nemohla a docela mě to mrzelo. Chtěla bych na velkých akcích závodit společně s Romanou Dubnovou i Ivou Strakovou, které znám. A chtěla bych se osobně setkat i s Bárou Lalákovou, na tu jsem ještě neměla štěstí."

Sezonu 2008 chce Nová zahájit už v hale, kde skáče raději než pod otevřeným nebem. "To je pravda, hala mi zkrátka sedne, líbí se mi ta atmosféra. Proto doufám, že už v hale bych mohla přidat něco ke svému osobáku." Talentovaná výškařka ovšem rozhodně odmítá, aby se o ní dopředu mluvilo jako o favoritce domácího mistrovství. "Takhle o sobě dopředu nikdy nepřemýšlím, to by mě svazovalo."

O talentu Magdaleny Nové je přes její útlý věk přesvědčen trenér Michal Pogány. "Bohužel jsem ještě neměl možnost ji vidět skákat, vždy jsem musel být někde jinde. Ale znám její výsledky z poslední doby a znám i jejího trenéra. Proto si dovolím tvrdit, že její forma není nijak předčasně vyhnaná. Magdalena Nová v sobě určitě talent má, jen se nesmí nechat zlákat nabídkami, které možná přijdou. Pokud je u svého trenéra dva roky, ještě minimálně dva roky by měli pokračovat ve společné práci." Odejít jinam se ale Magdalena Nová nechystá. "Spíš než podobné úvahy nyní řeším školu. Jsem v deváté třídě, čekají mě přijímací zkoušky. Chci se dostat na gymnázium tady v Roudnici a pokud možno pokračovat v tréninku tak, jak jsem to dělala doposud," má jasno dvojnásobná žákovská rekordmanka.

David Klempíř

Vytisknout