přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Obhájí Bekele titul mistra světa?

O víkendu se v Japonsku uskuteční mistrovství světa v krosu. Favority jsou obhájci titulů, Etiopané Kenenisa Bekele a Tiruneš Dibabaová.

Olympijský vítěz, mistr světa na 10 000 m a několikanásobný světový rekordman. To je třiadvacetiletý Kenenisa Bekele z Etiopie. V Japonsku se postaví na start čtyřkilometrového i dvanáctikilometrového závodu. Oba běhy dokázal v minulosti vyhrát již čtyřikrát. "Nebude jednoduché získat double," řekl halový mistr světa na 3000 metrů. Avšak vzhledem k tomu, že na dalších šampionátech se budou běhat už pouze delší trati, má Bekele silnou motivaci. "Chci vyhrát v obou závodech, letos je poslední možnost. Jsem si nicméně jistý, že v závodě na kratší vzdálenost bude letos několik hodně silných soupeřů."

Jedním z těch, kteří by mohli Bekeleho porazit, je katarský vytrvalec Saif Saíd Šahín. Stříbrný muž z halového šampionátu v Moskvě letos závodil s Bekelem dvakrát a vždy doběhl jako druhý. V lednu tito běžci poměřili své síly na devítikilometrové trati v Edinburghu a v březnu na halovém mistrovství světa. Šahín však nebude jediným Bekeleho vyzyvatelem. Přímo z australských 18. Her Commonwealthu do Japonska zamířila skupina silných běžců. Je mezi nimi například devatenáctiletý Keňan Augustine Choge, který získal juniorský titul mistra světa v loňském roce a na Hrách Commonwealthu vyhrál závod na 5000 metrů. Dalším silným Keňanem je Benjamin Limo, mistr světa na 5000 metrů z Helsinek. O medaile bude v neposlední řadě bojovat i Australan Craig Mottram, který je mimo jiné i juniorským mistrem Austrálie v triatlonu.

Favoritkou v závodě žen je Bekeleho reprezentační kolegyně, dvacetiletá vytrvalkyně Tiruneš Dibabaová. Také ona loni zvítězila v krátkém i delším běhu a také ona se pokusí svůj double zopakovat. V sobotu se postaví na start osmikilometrového závodu a v neděli poběží čtyři kilometry. "Cítím se na víkend dobře připravená," sdělila dvojnásobná zlatá medailistka na 5000 a 1000 metrů z loňských Helsinek.

Jednou z nejsilnějších konkurentek Tiruneš Dibabaové může být úřadující juniorská mistryně světa v krosu, Etiopanka Gelete Burikaová. Třetí favoritkou etiopské výpravy je Meselech Melkamuová, juniorská mistryně světa z roku 2004. Největší hvězdou keňské výpravy je stříbrná medailistka z olympijského závodu na 5000 metrů Isabella Ochichiová. Na stejné trati vyhrála tato šestadvacetiletá policistka také na nedávno skončených Hrách Commonwealthu.

Česká výprava se letošního světového šampionátu nezúčastní. Žádný z běžců nesplnil nominační limit Českého atletického svazu na prosincovém mistrovství Evropy v krosu. Loni nás reprezentoval na MS v krosu Róbert Štefko, který doběhl na 96. místě.

Letošní mistrovství světa v krosu začíná v japonské Fukuoce v sobotu 1. dubna 2006 závodem juniorek v 13:30 tamního času a končí v neděli během mužů na 12 km ve 14:30 hodin.

program

SOBOTA
13.30 juniorky (6 km) - 84 přihlášených
14.20 muži (4 km) - 140 přihlášených
15.00 ženy (8 km) - 104 přihlášených

NEDĚLE
13.00 junioři (8 km) - 106 přihlášených
13.50 ženy (4 km) - 96 přihlášených
14.30 muži (12 km) - 153 přihlášených

Podrobné informace v angličtině a výsledky naleznete zde.

David Klempíř

Vytisknout