přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2004, 20:59

Obě české výškařky na OH zůstaly v kvalifikaci

Postoupit do finále olympijských her v Aténách se v soutěži výškařek nepodařilo Zuzaně Hlavoňové ani Ivě Strakové.

První výškou Strakové v kvalifikaci v Aténách bylo 1.75 m, čtyřiadvacetiletá výškařka si s ní poradila s rezervou. Úspěšná na první pokus byla také na následných 1.80 a 1.85, když se pak napoprvé přenesla i přes 1.89, dostala se do závěrečných bojů o finálovou účast. Nad laťkou 1.92 m ve dvou současně probíhajících skupinách zůstalo pětadvacet z celkového počtu 34 výškařek, limit pro automatický postup do finále ležel ještě o 3 centimetry výš. Klíčových 1.92 česká reprezentantka bohužel třikrát shodila a neprolomila tak své kvalifikační prokletí. V základní fázi soutěže Iva Straková zůstala zatím při všech svých startech na vrcholných seniorských akcích, mistrovství Evropy 2002 a při světových šampionátech v hale i pod otevřeným nebem v loňské sezoně.

Zkušená Zuzana Hlavoňová zahájila na rovných 1.80 m a také nezaváhala. Prvním pokusem zdolala i 1.85, ale stop jí vystavila výška 1.89. Třemi neúspěšnými pokusy se jednatřicetiletá atletka rozloučila nejen s olympijskou soutěží, ale i se svojí bohatou sportovní kariérou, kterou po třetí účasti na OH ukončila. Hlavoňová sbírala největší úspěchy v letech 1999 a 2000, kdy přivezla stříbrné medaile z halového MS, respektive halového ME. V olympijském roce 2000 jako první česká výškařka překonala hranici 2 metrů, její výkon 2.00 metru je dosud platným národním rekordem.

V porovnání obou kvalifikačních skupin obsadila na Hrách XXVIII. olympiády Iva Straková konečnou šestnáctou příčku, Zuzaně Hlavoňové patří 25. pozice.

Kompletní výsledky kvalifikace výškařek naleznete ZDE.

Tomáš Klement

Vytisknout