přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. srpna 2004, 22:11

Obě české tyčkařky do olympijského finále!

Skvělou práci odvedly obě české zástupkyně v napínavé kvalifikaci skoku o tyči na OH v Aténách.


Foto: F. Macák
Do soutěže nastoupilo 35 závodnic, limit zajišťující účast ve finále byl stanoven na 4.45 m. Tuto výšku překonaly jen tři tyčkařky, mezi nimi figurovala také česká rekordmanka Pavla Hamáčková. Bývalá mistryně světa a Evropy v hale brala už samotnou účast na olympiádě jako malý sportovní zázrak, když pro dlouhodobé bolesti lýtka musela výrazně omezit svou letošní přípravu a prakticky netrénovala. Šestadvacetiletá závodnice v této sezoně před vystoupením v Aténách absolvovala jediný (!) ostrý start, pokud nepočítáme exhibiční závod na pražském Václavském náměstí. V závěru nominačního období dokázala potvrdit limit na olympijské hry a do Atén přicestovala s letošním maximem 4.25 m.
Hned v kvalifikaci tedy tento výkon překonala o celé dva decimetry. Hamáčková přitom už v průběhu soutěže byla na prahu vyřazení, když na výšce 4.30 dvakrát opravovala. Následných 4.40 si dovolila vynechat a vypsaný limit zdolala druhým pokusem. "Noha mě pořád bolí, ale vážím si toho, co jsem dnes dokázala," radovala se Hamáčková v rozhovoru pro ČTK.   

Úspěšně si ve druhé kvalifikační skupině počínala také druhá česká tyčkařka Kateřina Baďurová. "Nervozita byla, ale výborně se tady
běhá. Povrch mondo mi vyhovuje,"
uvedla Baďurová. Všechny čtyři absolvované pokusy v jejím podání byly úspěšné, od základní výšky 4.00 m soutěží procházela bezchybně až k překonání 4.40. Poté se závodnice mezi sebou dohodly a kvalifikační boje ukončily. V olympijském finále se tak představí celkem 15 závodnic, Katka Baďurová je ve svých 21 letech druhou nejmladší finalistkou. Po náročné kvalifikaci mají tyčkařky netradičně dva dny volna, střetnutí o olympijské medaile na Stadionu Spyridona Louise vypukne v úterý 24. srpna v 19.55 středoevropského času.

Dvojnásobná česká účast v olympijském finále skoku o tyči žen je mimořádným úspěchem trenéra Boleslava Patery, jehož svěřenkyněmi jsou Hamáčková i Baďurová. V podobné situaci se Patera nacházel před dvěma lety na ME v Mnichově, kde se mezi elitní dvanáctku v soutěži mužů probojovali Štěpán Janáček a Adam Ptáček, kteří ve finále obsadili vynikající páté, respektive šesté místo. Oba zmínění tyčkaři se nominovali i na OH do Atén, do kvalifikace vstoupí ve středu 25. srpna.

Výsledky kvalifikace tyče žen na OH 2004:
Postupující do finále:

Pyreková 4.45 Q, Rogowská (obě Pol.) 4.45 Q, Hamáčková 4.45 Q, Baďurová (obě ČR), Feofanovová, Isinbajevová (obě Rus.), Cervantesová, Agirreová (obě Šp.), McCannová, Ellisová (obě Kan.), Elisdóttirová (Isl.), Balachnovová (Ukr.), Boslaková (Fr.), Garcíová (Arg.), Spiegelburgová (Něm.) všechny 4.40 q 

Kompletní výsledky kvalifikace tyče žen naleznete ZDE. 

Tomáš Klement

Vytisknout