přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. ledna 2009, 15:14

Obama a atletické ženy

S dnešní inaugurací amerického prezidenta jsou spojeny také dvě dámy královny sportu – Pamela Jelimová a Allyson Felixová.

Podle informací serveru Spikes byla olympijská vítězka na 800 metrů vybrána do týmu, který dnes v pravé poledne washingtonského času (18 hodin pražského) na vlastní oči shlédne slavnostní uvedení do funkce 44. prezidenta USA. Baracka Obamu a Pamelu Jelimovou spojuje Keňa. První napůl černošský prezident má kořeny právě ve východoafrické zemi, atletka zase získala na dráze pro svou vlast olympijské zlato jako první žena. Otec Obamy se narodil v Kogelu v menší provincii Nynza, Jelimová ve vesnici Kiptamok, ve větším sousedním Rift Valley.


Allyson Felixová má podpořit běžné Američany ke sportu prostřednictvím prezidentské komise - ilustrační foto (MS 2007): graf.cz

Zatímco pro Jelimovou to dnes podle všeho skončí, pro Allyson Felixovou naopak začne. Bude totiž působit v prezidentově komisi pro tělesnou výchovu a sport („Physical Fitness and Sports Council“). Podle stránek světové asociace (IAAF) to stříbrná sprinterka z olympijské dvoustovky a dvojnásobná šampionka z MS na stejné trati považuje za velikou čest, prezident Obama je jedním z jejích osobních hrdinů. „Cílem komise je propagovat, povzbuzovat a motivovat Američany bez rozdílu věku k aktivnímu zapojení do sportu,“ nechala se slyšet Felixová, kterou však do funkce navrhl již odcházející prezident Bush mladší.

Michal Procházka

Vytisknout