přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Oba vícebojařské celky věří v klidný střed tabulky

České reprezentační týmy mužů a žen dnes odcestují do nizozemského Hengela, kde je o víkendu čekají boje v Evropském poháru ve vícebojích.

Mužský celek nastoupí v 1. lize EP, když v loňském roce sestoupil z nevyšší soutěže. Nevděčnou sedmou příčku znamenající pád do první ligy obsadily v roce 2003 také ženy ČR, ale díky diskvalifikaci třetí Ukrajiny kvůli pozitivnímu dopingovému testu Ludmily Blonské se Češky posunuly na konečnou šestou pozici a v superlize se udržely. Z loňské sestavy se ve čtyřčlenném ženském družstvu představí pouze Michaela Hejnová, přesto vedoucí výpravy František Fojt očekává lepší výsledek než v minulém ročníku: „Naše ženské družstvo je velice silné, podle mého názoru reálně máme na páté až šesté místo. Na výsledku družstva by se měly projevit také individuální ambice,“ uvažoval Fojt, „Míša Hejnová chce zopakovat svůj výkon z mítinku v Arles (6174 bodů), avšak bez nepovolené podpory větru. To by jí zajistilo účast na olympijských hrách. Bez šancí na olympiádu není ani Beránková.“ Lepší z limitů pro OH v Aténách v sedmiboji má hodnotu 6050 bodů. Vedle reprezentačních opor Šárky Beránkové a Michaely Hejnové nastoupí v dresu národního týmu Renata Horáková a nejmladší členka výpravy, sedmnáctiletá Zuzana Hejnová.

Čeští desetibojaři budou mít návrat mezi evropskou elitu více než složitý. Světové špičky Dvořák a Šebrle v posledních letech na této soutěži absentují, družstvu nepomůže ani dlouhodobě zraněný Poděbradský. Nejkvalitnějším osobním maximem z českého celku (8339 bodů) se může chlubit
Jiří Ryba, čtrnáctý muž olympijských her v Sydney. V květnu v italském Desenzanu dosáhl úrovně B-limitu pro OH v Aténách 7784 bodů. Pavel Havlíček byl nejlépe umístěným českým desetibojařem v loňském Evropském poháru, když obsadil 21. místo. O příčku za ním skončil další účastník letošní soutěže Milan Kohout. Kvarteto nominovaných doplňuje jednadvacetiletý Dominik Špiláček, který v sestavě nahradil zraněného Petra Svobodu. „Muži se podle statistických prognóz nacházejí v poslední třetině tabulky, ale ve skutečnosti by měli dosáhnout výkonnostního středu,“ odhaduje František Fojt. „Jirka Ryba se bude snažit ještě zaútočit na olympijský limit,“ poznamenal. Letenku do Atén by si český vícebojař zajistil ziskem rovných 8000 bodů.

Zlatou éru ve třicetileté historii Evropského poháru zažíval český víceboj v devadesátých letech, desetibojaři kralovali v Superlize v ročnících 1995 a 1997–1999. V letech 1994 a 1996 navíc přidali stříbrné, resp. bronzové medaile. Sedm let v řadě se přitom drželi v nejvyšší soutěži EP. Individuálně se zapsal do historie soutěže především Tomáš Dvořák, který v roce 1999 v Praze vytvořil světový rekord 8994 bodů a stanovil tak dosud platný rekord Evropského poháru. České sedmibojařky stanuly jednou na stupních vítězů, když v roce 1987 vybojovaly bronzové medaile. Na přelomu století (od 1999 dodnes) pak zaznamenávají nejdelší období nepřetržité účasti v superlize. V Hengelu budou startovat pošesté v řadě.

Nominace na ČR na EP ve vícebojích, Hengelo (Niz.), 3. - 4. 7. 2004:


MUŽI – 1. liga EP
Jiří Ryba
Pavel Havlíček
Milan Kohout
Dominik Špiláček

ŽENY – Superliga EP
Michaela Hejnová
Zuzana Hejnová
Šárka Beránková
Renata Horáková

Podrobnosti k EP ve vícebojích naleznete ZDE.

Tomáš Klement

Vytisknout