přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2003, 19:18

Oba čeští překážkáři postupují dál

Do semifinálových běhů MS v Paříži postoupili oba zástupci české atletiky na 400 m překážek.

Vicemistr Evropy z loňského roku Jiří Mužík přicestoval do Paříže obhájit pozici druhého nejlepšího Evropana na 400 m překážek. Úroveň světového mistrovství vedle šampionátu starého kontinentu je v této disciplíně nesrovnatelná. Mezi světovou elitou se v současné době prosazují jen Mužík, Brit Rawlinson a francouzský veterán Diagana. Jiří Mužík debutoval na MS v roce 1997, od té doby nevynechal jedinou vrcholnou akci sezony. Kromě stříbrné medaile na loňském mistrovství Evropy se český reprezentant vždy pohyboval okolo osmé pozice, tedy na hranici finále. V podobné situaci se Mužík nachází i na 9. mistrovství světa v Paříži, kde jeho případný úspěch či zklamání bude kolísat právě mezi semifinálovým během a postupem mezi elitní osmičku.

Ve třetím rozběhu začal Mužík, věrný své taktice, volně, do cílové rovinky vbíhal jako předposlední, ale drtivým finišem si dospurtoval pro přímý postup do čtyřiadvacetičlenného semifinále světových překážkářů. Svěřenec trenéra Kupky ve svém rozběhu nestačil pouze na favorizovaného Jamajčana Thompsona, kterému v čase 48,88 podlehl o pětadvacet setin. "Čas je nakonec super, ani jsem tomu nevěřil, když jsem ho uviděl," raduje se Mužík, který si do semifinálovéh oběhu věří: "Doufám v zítřek, že to půjde lehko. S dneškem jsem určitě spokojen, ale zítra to půjde určitě líp. Bude to muset být hned od začátku rychlejší," hovoří o své taktice v den D.

Naprosto stejný čas jako v posledních dvou svých vystoupeních předvedl v rozběhu pařížského MS Štěpán Tesařík. Pětadvacetiletý překážkář postoupil z pátého místa v běhu, jemuž dominoval nevyzpytatelný Jihoafričan Herbert. Tesařík stejně jako v maďarském Szombathely, kde splnil limit pro MS, a na mítinku Zlaté ligy v Curychu na Stade de France dosáhl času 49,09. Tento výkon je zároveň vyrovnáním Tesaříkova osobního rekordu. "Na postup do finále by to chtělo hodně zlepšit," uvědomuje si Tesařík, "teď tam není žádná významná osobnost, kromě Sancheze, ale v tom průměru je to tam hodně vyrovnaný." O své taktice pro zítřejší závod má svěřenec trenéra Kupky také jasno: "V semifinále poběžím samozřejmě, jak nejlíp umím a uvidím. Moje nejbližší motivace je asi 49, čas začínající 48 to už je pěkný…," usmívá se Tesařík.

Tři semifinálové běhy na 400 m překážek jsou na programu 9. mistrovství světa zítra od 20,30 hodin. Postupový klíč mezi osmičku nejlepších je neúprosný, do finále projde jen třetina účastníků druhé fáze soutěže. Z každého běhu se kvalifikují dva borci přímo, další dva potom s časem.

Tomáš Klement

Vytisknout