přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. srpna 2004, 19:22

Oba čeští překážkáři do semifinále OH

Na olympijských hrách v Aténách se rozběhl závod na 400 m překážek mužů s českými borci Jiřím Mužíkem a Štěpánem Tesaříkem.

Český rekordman Mužík se představil hned v prvním z pěti rozběhů. V šesté dráze uplatnil svůj obvyklý styl, kdy zvolna proběhne první dvoustovku a ve druhé polovině trati zatáhne. Do cílové rovinky vbíhal sedmadvacetiletý Mužík na čtvrté pozici za Chrisem Rawlinsonem, Angelem Taylorem a Jevgenijem Melešenkem z Kazachstánu. Stupňovaným finišem se ale český reprezentant propracoval až na druhou pozici, kterou si s přehledem zajistil účast v zítřejším semifinále. Výkonem 48.85 navíc Mužík dosáhl svého nejrychlejšího času v této sezoně, vítěz rozběhu Taylor byl o šest setin lepší.

Druhý rozběh měl mezi nejlepších 24 překážkářů planety poslat dalšího českého zástupce Štěpána Tesaříka. Mužíkův tréninkový partner v sedmé dráze běžel vyrovnaný závod, v závěru však nenašel síly na potřebný finiš a v těsném závěsu za přímo postupující čtveřicí vydřel šestou pozici v čase 49.44. Za svým letošním osobním výkonem zaostal jen 21 setin. V porovnání časů všech rozběhů to znamenalo, že Tesařík zaběhl 25. čas, tedy první nepostupující, jedinou setinku za Melešenkem. Bezprostředně po ukončení rozběhů však došlo k diskvalifikaci Kubánce Luise, který v přímém souboji porazil právě Tesaříka, a tak překážkář pražské Dukly šťastně proklouzl do semifinálových bojů. O postupu českého borce však ještě musela rozhodnout cílová fotografie, protože shodného času jako Tesařík (49.44) dosáhl ve čtvrtém rozběhu Švýcar El-Idrissi. Pouhé tisíciny vteřiny nakonec hrály ve prospěch Štěpána Tesaříka!

Soutěž na 400 m překážek má již tradičně nesmírně krutý postupový klíč do finálové osmičky, semifinálové běhy se totiž uskuteční tři a z každého si přímou účast ve finále zajistí jen dva nejrychlejší. Další dva závodníci pak postoupí s časem. Semifinálové běhy jsou na Stadionu Spyridona Louise na pořadu v úterý 24. srpna od 20.05 hodin SEČ. Nejrychleji dnes urazil trať 400 m překážek Jamajčan Danny McFarlane, který zvítězil v Tesaříkově rozběhu za 48.35.

Kompletní výsledky rozběhů na 400 m překážek naleznete ZDE.

Více informací k OH 2004 v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout

Související články