přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

O zlato a o limity již pozítří!

32. ročník halového mistrovství České republiky mužů a žen v atletice se nezadržitelně blíží.

Již tento víkend, tj. ve dnech 25. a 26. února bude kompletní domácí špička bojovat o mistrovské tituly pro rok 2006. Kromě medailí jsou ve hře i poslední volné letenky na halové mistrovství světa v Moskvě. Již podeváté se dvoudenní šampionát uskuteční v hale Otakara Jandery v pražské Stromovce.

V současné době splnilo normu pro účast na světový halový šampionát osm českých atletů, z nichž se do Moskvy podívá určitě šest – výškaři Svatoslav Ton a Tomáš Janků (limit má i Jaroslav Bába, ten byl ale kvůli zranění kotníku nucen ukončit halovou sezonu předčasně), výškařky Barbora Laláková a Iva Straková (nominační výšku 1.92 m překonala i Romana Dubnová, HMS se však zúčastní jen dvě nejlepší), tyčkařka Pavla Hamáčková a účast má na základě pozvání IAAF jistou také vícebojař Roman Šebrle.

Ve hře je ale více jmen. Kdo ze sebe nevydá maximum o víkendu, nebude již mít další příležitost, protože uzávěrku nominace stanovil Český atletický svaz podle pokynů IAAF na pondělí 27. února 2006.

Ostře sledovaná bude jistě výška žen, která začíná v neděli ve 13:00 hod. Barbora Laláková si řekla o účast na HMS národním halovým rekordem 1.99 m. Iva Straková má letos skočeno 1.96 a třetí Romana Dubnová 1.95. Do Moskvy mohou jen dvě nejlepší. Dočkáme se útoku Romany Dubnové na Ivu Strakovou? „Na MČR si jedu pro medaili. Neříkám pro zlatou, ale faktem je, že povrch v hale Otakara Jandery mi sedí. Když nezvládnu přeskočit Ivu Strakovou a do Moskvy nepoletím, nebudu to brát jako tragédii, budu se soustředit na zisk medaile a možný limit budu brát jako něco navíc,“ říká Dubnová, pro kterou bude domácí šampionát letos jedenáctým startem.

Velmi blízko k HMS má také dukelský překážkář Stanislav Sajdok. Ten si letos právě ve Stromovce vylepšil osobní rekord na 7.74 s. Od víkendového startu si slibuje tu pravou atmosféru, která ho dožene k překonání vlastního maxima o kýžené čtyři setiny. „Co by mi v sobotu hodně pomohlo? Určitě lidé, kteří by mě svými hlasy hnali dopředu ze všech sil!" říká k tomu bronzový medailista z loňského ME dvaadvacítek.

Ve hře o nominační limity Českého atletického svazu jsou dále mj. v tyčce  Kateřina Baďurová, Štěpán Janáček a Adam Ptáček. „Se startem počítám na 100 %!“ říká Štěpán Janáček, který měl začátkem týdne potíže se stehenním svalstvem. „Myslíme s Adamem Ptáčkem hodně optimisticky. Je to přece jen mistrovství republiky a tak jsme vyhecovaní. Navíc je ve Stromovce rychlý povrch a mám tam skočeno 5.70 metru,“ dodává tyčkař, který je letos zatím 5 centimetrů za limitem.

V dálce by se měly představit Denisa Ščerbová s Martinou Darmovzalovou. Darmovzalová se už letos na 4 cm přiblížila svému osobnímu rekordu 657 cm. Ščerbová zatím skáče přes 630, doposud „neulétla“ za hranici 6,5 metru. Ale stejně jako mnozí ostatní,  i ona si pochvaluje rychlý povrch, který ve Stromovce je. Čeká nás tedy jistě napínavý souboj.

Zajímavé bude jistě také měření sil letos nejúspěšnějších překážkářek – Lucie Martincové a Petry Seidlové. Druhá jmenovaná si letos zaběhla kvalitní osobní rekord 8.30. Lucie Martincová letos předvedla nejlépe 8.18. „Každopádně poběžím na limit,“ věří si Martincová, „když už startuji, chci být nejlepší. Proto to dělám!“  Nominační limit má hodnotu 8.10 a to v jejích silách je. Účastnice Olympijských her v Aténách drží osobní rekord 8.07 s.

Na mistrovství jsou přihlášeni i Tomáš Dvořák a Roman Šebrle. Dvořák se představí na 60 m překážek, v tyči a v koulařském sektoru a jistý účastník HMS Roman Šebrle předvede svou formu na šedesátce, na překážkách a ve skoku o tyči.

V trojskokanském sektoru uvidíme českou rekordmanku v této disciplíně Šárku Kašpárkovou. „Nemyslím, že se mi podaří dolétnout na 14.10 metru, což je hranici limitu pro Moskvu, ale zlatou medaili bych získat mohla,“ říká Kašpárková, která loni ohlásila konec své sportovní kariéry. O zlato se bude podle papírových předpokladů nejvíce přetahovat s Martinou Darmovzalovou, která má letos skočeno už přes 13 metrů.

Do vysílání České televize je třicetiminutový záznam z mistrovství republiky zařazen na 1. března v 19:30 hod na programu ČT 2.

David Klempíř

Vytisknout